EKPSS tercihleri ne zaman? ÖSYM EKPSS tercih kılavuzu yayımlandı mı?

EKPSS tercihleri ne zaman? ÖSYM EKPSS tercih kılavuzu yayımlandı mı?

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı EKPSS 2024 sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Sonuçlarını kontrol eden kişiler “EKPSS tercih kılavuzu” araştırmasına başladı.

Sınava girmiş olan ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunları son senelerde yapılan atamaların puanlarına bakmaya başladı. Ortaöğretim mezunları EKPSSP1 puanıyla, ön lisans mezunları EKPSSP2 puanıyla ve dört senelik lisans mezunları ise EKPSSP3 puanıyla tercih yapacaklar. EKPSS taban puanları birçok kişi tarafından kontrol ediliyor. Peki; bu sene EKPSS tercihleri ne zaman yapılıyor, nasıl yapılacak? EKPSS tercih kılavuzu yayına girdi mi? İşte, 2024 EKPSS tercih tarihlerinin tüm detayları..

EKPSS atama puanları ve tercih takvimi sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra gündeme geldi. Puanları açıklanmış olan adaylar tercih kılavuzunu araştırmalara başladı. Tercih kılavuzu için bütün gözler ÖSYM’ye çevrilmişken “EKPSS tercihleri ne zaman yapılacak?” sorusuna cevap aranıyor. Peki, 2024 EKPSS tercih tarihleri ne zaman belli olacak, nasıl ve nereden yapılır, taban puanları açıklandı mı? İşte, tüm detaylar...

EKPSS taban (atama) puanları açıklandı mı?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi en son 2024-EKPSS yerleştirme sonuçlarıyla alakalı en az ve en çok puanları açıklamıştı. Puanlar ortaöğretim, ön lisans ve lisans seviyesine göre değişkenlik gösteriyor. İlgili bağlantılar üzerinden son yapılan atamalardaki taban puanlara ulaşabilirsiniz. EKPSS tercih takvimi şimdilik yayınlanmadı. ÖSYM tarafından yayınlanması beklenen 2. Tercih kılavuzu ile tarihler çok daha net bir hale gelecek. Eski yılları göz önüne aldığımızda genel olarak tercih dönemi, EKPSS sonuçları açıklandıktan sonraki 1-2 ay içinde yapılıyor.

Lisans

Tercih Yapan Aday Sayısı 5.246

Kontenjan Sayısı 1.321

Yerleşen Aday Sayısı 1.207

Boş Kalan Kontenjan Sayısı 114

Ön lisans

Tercih Yapan Aday Sayısı 9.133

Kontenjan Sayısı 552

Yerleşen Aday Sayısı 523

Boş Kalan Kontenjan Sayısı 29

Ortaöğretim

Tercih Yapan Aday Sayısı 28.751

Kontenjan Sayısı 423

Yerleşen Aday Sayısı 384

Boş Kalan Kontenjan Sayısı 39

HABERE YORUM KAT

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz