Ekmek zammında gramaj oyunu

Ekmek zammında gramaj oyunu

Ekmekte yeniden gramaj oyunu devreye girdi. 5 TL'den satılan 210 gram ekmek, son dönemde 200 grama düşürüldü. Böylece ekmeğin kilogram fiyatı da 20 TL'den 25 TL'ye yükseltildi.

Vatandaşın temel gıda maddelerinden biri olan ekmeğe yapılan son zamda yine gramaj oyunu devreye girdi. 2022 yılının başında 12 TL olan ekmeğin kilogram fiyatını girdi maliyetlerindeki artışı gerekçe göstererek haziranda 20 TLye yükselten fırıncılar, 200 gram ekmeği 4 TL, 210 gramı ise 5 TLden satmaya başlamıştı. Ancak son aylarda ekmeğin gramını 200e düşüren fırıncılar fiyatı da 5 liraya sabitleyerek kilogram fiyatını 25 TLye çıkardı.

BİR YILDA % 100Ü AŞTI

Bu yılın başında 12 TL olan ekmek kilogram fiyatı yılın sonunda yüzde 100ün üzerinde zamla 25 TLye yükseldi. Fırıncılar, elektrik, gaz, akaryakıt, buğday gibi temel girdi maliyetlerindeki artışı gerekçe göstererek fiyatları artırdıklarını belirtiyor.

Ancak bu maliyet kalemleri gerekçe gösterilerek haziran ayında ekmeğin fiyatı yine yükseltilmişti. Ayrıca yılın ilk çeyreğinde Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle yüzde 70 yükselen petrol fiyatları aralıkta son bir yılın en düşük seviyesini görerek 75 dolar seviyesine kadar geriledi. Bu durum özellikle akaryakıt fiyatlarında kendini hissettirdi.

Akaryakıt fiyatı 30 TLlerden 17 TLye kadar geriledi. Son 6 ayda kurda stabilizasyon sağlandı. İki aydır sabit giden elektrik ve gaz fiyatlarına yılbaşında da zam yapılmayacağı açıklandı. Girdi maliyetlerinde yaşanan gerilemeye rağmen temel gıda maddesi ekmekte fiyatların bir yılda iki kattan fazla artması vatandaşın tepkisine neden oldu.

KİLOGRAM FİYATI 25 TL

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, haziran ayında tüm Türkiyede ekmeğin kilo fiyatının 20 lirayı geçmeyeceği yönünde açıklama yapmıştı. Bu açıklamasını hatırlatmak için aradığımız Balcı, "Bazı illerde eylül ayından itibaren 200 gram ekmeğin fiyatı 5 TLye çıktı. Artık tüm Türkiye genelinde ekmeğin kilogram fiyatı 25 TLye yükseldi. Yılbaşında zam yapılmayacak" dedi.

Balcı ekmek fiyatındaki artışın gerekçesini girdi maliyetlerine bağladı. İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin de, kilogram fiyatı 25 TLye çıkarılan azami ekmek fiyatı tarifesinin İstanbul Ticaret Odasının (İTO) İş Programı ve Bütçe Görüşmeleri toplantısında oylama ile kabul edildiğini kaydetti.

TAHIL KORİDORU İLE FİYATLAR DÜŞTÜ

Ekmeğin en büyük girdi maliyetlerinden biri olan buğday fiyatları Rusya- Ukrayna savaşı nedeniyle global borsalarda yükselmişti. Ancak Türkiyenin arabuluculuğunda oluşturulan tahıl koridoru ile buğday fiyatları dünya borsalarında büyük düşüş gösterdi.

Tahıl koridoru anlaşması kapsamında ilk geminin de yola çıkmasıyla ekmeklik buğdayın ton fiyatı 358 dolar civarına, arpanın ton fiyatı ise yaklaşık 318 dolara kadar geriledi.

Betül ALAKENT - Sabah

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.