E-Devlet'in yeni özelliği: Kaza tespit tutanakları cep telefonu üzerinden oluşturulabilecek!

E-Devlet'in yeni özelliği: Kaza tespit tutanakları cep telefonu üzerinden oluşturulabilecek!

E-Devlet'in yeni özelliği ile trafik kazalarının ardından kaza tespit tutanağı oluşturmak artık çok daha kolay ve hızlı! Matbu evraklara gerek kalmadan, sürücüler cep telefonları üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilecekler.

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Oluşturulur?

Matbu evraklara son! E-Devlet mobil uygulaması sayesinde trafik kazası sonrası tutanak oluşturmak artık parmaklarınızın ucunda. Sürücüler, uygulamaya entegre edilen yeni özellikle tutanakları mobil cihazları üzerinden kolayca doldurabilecekler.

Kullanım Adımları ve Kolaylık

E-Devlet mobil uygulamasında "kaza tespit" araması yapıldığında, kullanıcılar tutanak oluşturma sekmesine yönlendirilecekler. Burada, sürücüler araç ve sürücü bilgilerini, kaza konumunu ve diğer detayları tek tek ekleyebilecekler. Daha önce oluşturulan tüm tutanaklara da mobil uygulama üzerinden erişim sağlanabilecek.

Şartlar ve Gereksinimler

Hizmetin kullanılması için sürücülerin akıllı telefonlarında konum bilgisinin açık olması ve e-Devlet Kapısı hesaplarında çift faktörlü kimlik doğrulamasının aktif olması gerekecek. Bununla birlikte, kaza esnasında bazı koşulların sağlanması gerekecek: alkol/uyuşturucu kullanımının olmaması, trafik sigortasının bulunması, sürücü belgesinin geçerli olması gibi.

Sigorta Şirketlerine Direkt Aktarım

Oluşturulan mobil kaza tutanakları, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi kayıtlarına direkt olarak yansıyacak ve sigorta şirketlerinin sistemlerine düşecek. Bu sayede vatandaşlar, sigorta şirketlerini aramak veya tutanakları elle iletmek gibi uğraşlarla vakit kaybetmeyecekler.

E-Devlet'in bu yeni özelliği, trafik kazalarının sonuçlarını daha hızlı ve etkili bir şekilde yönetmeyi hedefliyor. Sürücülerin zaman ve iş gücünden tasarruf etmelerini sağlayarak günlük yaşamlarını kolaylaştırmayı amaçlıyor.