Doları olanlara büyük şok! Kapalıçarşı’da görülmemiş piyasa

Doları olanlara büyük şok! Kapalıçarşı’da görülmemiş piyasa

Elinde olan bozdurmak için Kapalıçarşı’ya giden çoğu vatandaş seneler sonra bir ilke şahit oldu. Senelerdir kesintisiz bir şekilde artış yapan dolar kurunun son zamanlarda yerinde sabit kalması üzerine yerli ve yabancı yatırımcılar yönünü TL'ye çevirdi.

Seçimden önce isteklere yetişemeyen çarşıda dövize hiç bir talep olmazken, dolarını bozdurmayı düşünenler ise Türkiye tarihinde bir ilke imza attı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün gerçekleşen Para Politikası Kurulu’nda (PPK) faizlerin sabit kalmasına karar verdi. Yüzde 50 seviyesinde devam eden politika faizi ile parasal olarak yoğunlaşma sürecinin devam edeceği konusunda sinyaller veren TCMB’nin mesajı Kapalıçarşı’da bir ilkin gerçekleşmesine sebep oldu.

Senelerdir devam eden hatalı para politikaları sebebiyle döviz kısmında ortaya çıkan kesintisiz yükselişler, 31 Mart seçimlerinden sonra tam olarak tersine dönmeye başladı. Hemen hemen 2 aylık süreç boyunca dolar kurunda hiçbir artış olduğu görülmezken , bazı küçük miktardaki düşüşler dolar sahiplerinde büyük bir endişe yaşanmasına sebep oluyor.

Kapalıçarşı’ da daha önce görülmemiş bir durum yaşandı

Yabancı yatırımcıların Türkiye’ye giriş yapmasıyla beraber yerli yatırımcılar da yönünü dolardan Türk lirasına çevirdi ve bankaların sunmuş olduğu yüksek mevduat faizlerinden faydalanmak için dolarların bozduran yüzlerce vatandaş Kapalıçarşı piyasalarını görülmemiş bir şekilde değiştirdi.

Merkez Bankası’nın duyurmuş olduğu gösterge piyasa ile kur arasında geçen sene 1 liranın üzerine yükselen makas, tarihte ilk defa olacak şekilde eksiye kadar geldi. Bir başka söyleyişle Kapalıçarşı’da dolar bozdurmayı düşünen vatandaşlar, 1 dolarda yaklaşık 20 kuruşluk oluşan bir zararı mutlaka kabul etmek zorunda. Fiziki piyasalarda ortaya çıkan bu tarihi gelişmeye gerekçe olarak dolara olan ilginin azalması gösterilirken, Türkiye tarihinde ilk defa Kapalıçarşı’daki, dolar/TL paritesi, TCMB’nin gösterge kuruna göre 20 kuruş daha aşağıya düşecek.

Bankaların makas aralığında düşüş

Ortaya çıkan gelişmeler, ekonomide normale dönme adımlarının süreceğine yönelik beklentilerin daha da artmasına sebep olurken, ilerleyen zamanlarda Kapalıçarşı piyasalarına benzer bir şekilde bankaların da döviz alım-satım işlemlerinde yapmış olduğu makas aralığının normal seviyelere gelmesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz