Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi ve Çocuk İşçilerin Eğitime Erişimine Yönelik Çalışmalara İlişkin Soru Önergesi

Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi ve Çocuk İşçilerin Eğitime Erişimine Yönelik Çalışmalara İlişkin Soru Önergesi

27/4 Dönemi ve Yasama Yılı 7/47602 Esas Numaralı 25 Haziran 2021 tarihli Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi ve Çocuk İşçilerin Eğitime Erişimine Yönelik Çalışmalara İlişkin Soru Önergesi CHP İzmir Milletvekili BEDRİ SERTER tarafından TBMM'ne sunuldu.

Mart 2021'den bu yana ülkemizde devam eden pandemi ülkemizde daha önce de sorun halinde olan çocuk işçiliğinin ciddi anlamda artmasına neden olmuştur. TÜİK verilerine göre 750 bin çocuk işçi bulunduğu bilinmekle beraber resmi olmayan verilere göre ülkemizde yaşayan göçmen çocuklar da dahil edildiğinde toplam 2 milyona yakın çocuk işçinin ülkemizde olduğu bilinmektedir. Bunun sebeplerinden birinin de çocukların eğitime erişimlerindeki sıkıntı olduğu bilinmektedir. Ayrıca Bakanlığınızca eğitim sisteminde olmayan ama çalıştığı bilinen ve bulunamadığı belirtilen 440 bin çocuk işçi olduğu beyan edilmiştir. 

1- Sayıları milyonları bulan çocuk işçiliğinin önüne geçmek için Bakanlığınızın aldığı tedbirler nelerdir?

2- Sayıları resmi rakamlarla 750 bini, resmi olmayan rakamlarla 2 milyonu bulan çocuk işçilerin en kısa zamanda eğitim sistemine sürdürülebilir olarak katılmaları noktasında Bakanlığınızın atacağı adımlar nelerdir?

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.