Çalışma Bakanı’ndan emekliler ve sözleşmeli personel açıklaması

Çalışma Bakanı’ndan emekliler ve sözleşmeli personel açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, "Bir türlü bitmeyen geçici işçiler sorunu var. Onları kadrolu işçi haline getireceğiz" dedi. Bilgin, emeklilerle ilgili de kapsayıcı düzenlemeler yaptıklarını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den emekliler, sözleşmeli personel ve enflasyonla ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

Bilgin, “Bir türlü bitmeyen geçici işçiler sorunu var. Çözüyoruz. Kadrolu işçi haline getireceğiz. Taşerondan kalan bazı sorunlar var. Yaklaşık 85 bin kişiydi, sayıları biraz değişti. Onların kadro sorunlarını çözeceğiz” dedi.

Bilgin, enflasyona ilişkin ise, “Enflasyon sosyal hayatı tahrip ettikçe bunu ortadan kaldıracak yeni politikalar devreye sokacağız” diye konuştu.

‘SORUNLAR KONJONKTÜREL, HERKES BİLİYOR’

Bilgin, AK Parti Antalya İl Başkanlığında AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ın da katıldığı basın toplantısında, Türkiye’nin bugün karşı karşıya bulunduğu sorunların konjonktürel olduğunu, dünyayı takip eden herkesin bunu bildiğini söyledi.

Çalışma hayatıyla ilgili sorunların çözülmesi konusunda çeşitli sosyal politika tedbirlerini arka arkaya uyguladıklarını ifade eden Bilgin, çalışanların toplu sözleşmeler yoluyla korunmasını sağlamak, toplu sözleşme mekanizmasını yaygınlaştırmak, sendikalaşmanın önündeki engelleri kaldırmak için yeni çalışmalar yaptıklarını belirtti.

‘SENDİKALAŞMA ORANI ARTMAK MECBURİYETİNDE’

Sendikal mevzuatın düzenlemelerinden kaynaklanan sorunlar konusunda kapsamlı bir çalışma yaptıklarını dile getiren Bilgin, emeğin sermaye karşısındaki konumunu belirleyen, piyasa şartları içerisinde gelir dağılımını düzeltecek en önemli mekanizmanın toplu sözleşme düzeni olduğunu vurguladı.

Bu konuda sendikalaşma oranını artırmak mecburiyetinde olduklarını aktaran Bilgin, şöyle devam etti:

“Türkiye sanayileşiyor ve iş gücüne katılım oranı artıyor. Bu arttıkça emekçilerin sayısı da sorunları da artıyor. Bunları çözeceğiz.

Bir türlü bitmeyen geçici işçiler sorunu var. Onu da çözüyoruz. Kadrolu işçi haline getireceğiz. Taşerondan kalan bazı sorunlar var. Yaklaşık 85 bin kişiydi, sayıları biraz değişti. Onların kadro sorunlarını çözeceğiz.

Emeklilerle ilgili kapsayıcı düzenlemeler yapıyoruz. Kamuda çok sayıda sözleşmeli statüsü var. Onları değiştiriyoruz. Güvence verecek düzenleme yapıyoruz. Türkiye’nin her sosyal meselesi, çözmemiz gereken bir mesele. Önümüzde görev olarak duruyor. Sorumluluğumuzu yerine getireceğiz.”

‘ENFLASYONUN YARATTIĞI TAHRİBAT’ VURGUSU

Bilgin, enflasyon sosyal hayatı tahrip ettikçe bunu ortadan kaldıracak yeni politikalar devreye sokacaklarına işaret etti.

Sorunları çözdükçe problemlerin karşısında toplumun daha dayanıklı hale geleceğine dikkati çeken Bilgin, şunları kaydetti:

“Türkiye 2023’e doğru giderken büyümesine devam edecek. Önemli olan Türkiye kalkınırken, büyümeyi sürdürürken bu refahı çalışanlarla, emekçilerimizle, sosyal bakımdan daha düşük gelir gruplarıyla paylaşmak.

Enflasyonun tahribatını ortadan kaldırmak istiyoruz. Bu konuda gereğinin yapılacağından kimsenin şüphesi olmasın. Önümüzde dosyalar duruyor. Her çözdüğümüz sorunun dosyasını kapatıyoruz.”

AA

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.