Bagajı kaybolan manevi tazminat isteyebilecek

Bagajı kaybolan manevi tazminat isteyebilecek

Havayolu şirketleri taşıdıkları bagajı kaybetmeleri halinde sadece yolcunun uğradığı maddi zararı değil, manevi zararı da karşılamak zorunda kalacak.

Turla Ankaradan aktarma ile önce İstanbula oradan da Mısıra giden yolcunun bagajı yanlışlıkla Moskova uçağına konuldu. Havayolu şirketi, yolcuya, bagajlarının seyahate gideceği yerde kendisine ulaştırılacağını belirtti ancak Mısıra giden yolcuya bagajları bir türlü teslim edilemedi. Seyahati boyunca bavullarına ulaşmaya çalışan yolcu, Türkiyede döndükten sonra bavulunun kilidinin kırıldığını ve eşyalarının karıştırıldığını tespit etti. Seyahati boyunca sürekli kullandığı ilaçlarından da mahrum kalan yolcu, yolculuk boyunca bavuluna ulaşmak için yaptığı aramalar nedeniyle sürekli masraf yaptığını, giysi almak durumunda kaldığını, tatilinin stres altında ve moral bozukluğu içerisinde geçirdiğini belirterek maddi ve manevi zararının karşılanması için dava açtı. Ankara 4. Asliye Ticaret Mahkemesi, davacının manevi tazminat talebini kabul edince karara itiraz edildi. Temyiz incelemesini yapan Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, manevi tazminata hükmeden kararı bozdu. Yerel Mahkeme kararında direnince dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun gündemine geldi.

Kurul, yerel mahkemenin direnme kararını yerinde bularak, 11. Hukuk Dairesinin kararını bozdu ve havayolu şirketinin manevi tazminat ödemesine hükmetti. Davacının huzur içinde tatil yapmaktan çok bagajına ulaşabilme çabasıyla ve giderek artan stres içinde seyahatini tamamladığı belirtilen kararda, bagajın Türkiyeye döndükten çok sonra teslim edilmesinin ve valizin kilit sisteminin kırılarak eşyaların karıştırılmasının davacının kişilik haklarının ihlali niteliğinde olduğu belirtildi.

Yeşim Eraslan

Kaynak : Türkiye

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.