Araç sahipleri dikkat! Yeni düzenleme geldi: Bu ceza yüksek!

Araç sahipleri dikkat! Yeni düzenleme geldi: Bu ceza yüksek!

Milyonlarca sürücüyü yakından ilgilendiren yeni bir gelişme yaşandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'nin açıklamalarına göre, trafiğin gündeminde önemli bir değişiklik var.

Araç Sürücüleri Dikkat! Egzoz Emisyon Muayenesi Yapmayanlara Ağır Cezalar Geliyor

Yeni Düzenlemeye Uymayan Sürücülere Büyük Ceza Yolda

Milyonlarca sürücüyü yakından ilgilendiren yeni bir gelişme yaşandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'nin açıklamalarına göre, trafiğin gündeminde önemli bir değişiklik var. Aracına egzoz emisyon muayenesi yaptırmayan sürücüler büyük cezalarla karşı karşıya kalacak. İşte detaylar...

EGEDES ile Egzoz Emisyon Muayenesi Denetimleri Artırıldı

Bakan Özhaseki, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Temiz bir hava, sağlıklı bir dünya için Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) uygulamasını 81 ilimizde sürdürüyoruz. EGEDES ile trafikten kaynaklı hava kirliliğinin önüne geçmek için egzoz emisyon muayenesi yaptırmayan araçları tespit ediyoruz" dedi.

1 Milyon Araç Cezalandırıldı

Bakan Özhaseki, egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan yaklaşık 1 milyon araca idari yaptırım uygulandığını belirtti. "Evlatlarımızın emaneti olan dünyamızı daha yeşil, daha sağlıklı ve yaşanabilir bir hale getireceğiz" ifadelerini kullandı.

Cezalar 9 Bin 943 TL'ye Kadar Çıkıyor

Çevre ve Şehircilik Uzmanı Hasan Ege, "2024 yılı itibariyle egzoz emisyon ölçümü yaptırmamanın idari para cezası 9 bin 943 TL. Bu konuda son bir yıl içinde yaklaşık 1 milyon araç yetersiz kaldı" dedi. Ege, vatandaşlara sağlık ve çevre bilincinin önemine vurgu yaparak, egzoz emisyon ölçümlerinin titizlikle yapılmasını istedi.

e-Devlet Üzerinden Takip

Uzman Ege, sürücülere e-Devlet üzerinden ölçüm sürelerini takip etmelerini ve gerekli önlemleri alarak cezai yaptırımlardan kaçınmalarını tavsiye etti. Böylece, hem ceza almaktan kurtulabilir hem de çevreye katkıda bulunabilirsiniz.

Sürücülere Uyarı: Egzoz Emisyon Muayenesini İhmal Etmeyin

Araç sürücüleri, egzoz emisyon muayenelerini zamanında yaptırarak hem cezai yaptırımlardan korunabilir hem de daha temiz bir çevreye katkıda bulunabilirler. Bu konuda bilinçli hareket etmek, hem kendi sağlığınızı hem de sevdiklerinizin sağlığını korumanın en etkili yollarından biridir.

Detaylar ve daha fazlası için bizi takip etmeye devam edin.