Anayasa mahkemesinden önemli karar: Kamu işçilerini ilgilendiren çerçeve anlaşma protokolleri bağlayıcı değil

Anayasa mahkemesinden önemli karar: Kamu işçilerini ilgilendiren çerçeve anlaşma protokolleri bağlayıcı değil

Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla, sendika konfederasyonları ile hükümet arasında imzalanan 'çerçeve anlaşma protokolleri'nin bağlayıcı olacağına dair düzenleme iptal edildi. Bu karar, yüzbinlerce kamu işçisini ilgilendiriyor. İşte detaylar.

Anayasa Mahkemesi, sendika konfederasyonları ile hükümet arasında yapılan 'çerçeve anlaşma protokolleri'nin bağlayıcı olacağına dair düzenlemeyi anayasaya aykırı buldu ve bu düzenlemeyi iptal etti. Karar, oy birliği ile alındı ve Resmi Gazete'de yayımlandı.

Anayasa'ya aykırı bulunan düzenleme

Karara göre, 6356 sayılı yasaya eklenen ek 2. maddenin, kamu işçilerinin mali-sosyal haklarını belirleyen protokollerin bağlayıcı olacağına dair hükmü anayasaya aykırı bulundu. Bu düzenleme, sendikaların toplu iş sözleşmesi yapma hakkını kısıtlıyor ve grev hakkını engelliyordu.

Bu kararın, sendikaların toplu iş sözleşmesi yapma ve grev hakkını koruma açısından büyük önemi var. Özellikle, çerçeve anlaşma protokolleri üzerinden yapılan düzenlemelerin sendikal faaliyetleri sınırlandırdığı ve Anayasa'nın 13. ve 51. maddelerine aykırı olduğu belirtiliyor.

Sendikaların gücü artıyor

Karar, kamu işçileri için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Sendikaların gücünün artması ve toplu iş sözleşmelerinde daha etkin rol alabilmeleri bekleniyor. Bu karar ile sendikaların grev hakkı da yeniden güvence altına alınmış oldu.

Çalışma ekonomisi profesörü Aziz Çelik, kararı değerlendirirken, çerçeve anlaşma protokollerinin bağlayıcılığının sınırlanmasının sendikaların gücünü artıracağını belirtiyor. Bu kararın, sendikaların grev hakkını yeniden kazanmasına ve toplu iş sözleşmelerinde daha adil bir sürecin yaşanmasına olanak tanıyacağı düşünülüyor.

Gelişmeleri takip etmeye devam edin!

HABERE YORUM KAT

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

2 Yorum