Albay başörtüsünü yasakladı iddiası

Albay başörtüsünü yasakladı iddiası

Kamuda başörtüsü yasağı 2013'te, Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) ise 2017 yılında kalkmasına karşın Kayseri 2'nci Ana Bakım Fabrika Müdürü Albay İlhan Coşkun'un, yayımladığı iç emirle, fabrikadaki personele ve ailelerine başörtüsü ve sakal yasağı koyması tepki çekti Kaynak : Türkiye

Kayseri 2nci Ana Bakım Fabrika Müdürü Albay İlhan Coşkun, 6 Eylülde yayımladığı emirde "Müdürlükte görev yapan tüm personelin lojmanlarda ikamet eden subay astsubay ve aileleri ile bunları ziyarete gelen misafirlerin ve iş takibine gelen şahısların türban, çember sakal topuklara kadar uzanan pardösü vb. ideolojik amaç simgeleyen çağ dışı kıyafetler ile fabrika müdürlüğe girmesine ve komutanlık içerisinde gezmesine müsaade edilmeyecektir" ifadeleri kullanarak başörtüsünü çağ dışı kıyafet olarak niteledi.

Emrin, gelen tepkiler üzerine geri çekildiği belirtilirken, sehven yazıldığı iddia edildi. Gazetemizin edindiği bilgelere göre, Albay İlhan Coşkun hakkında Milli Savunma Bakanlığı tarafından inceleme başlatıldı. Öte yandan, skandal emrin ortaya çıkmasını sağlayan Büro Memur-Sen, emrin ilgili maddesinin iptali ve yürütmesinin durdurulması için dava açacaklarını bildirdi.

YAZGAN: TOPLUMSAL HUZURA SALDIRI

Konuyu gazetemize değerlendiren Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, söz konusu emrin kabul edilemez olduğunu söyledi. Yazgan şöyle konuştu:

Yayımlanan emirde başörtüsünün çağ dışı kıyafet olarak nitelendirilmesi, sakal bırakanlara cezai işlem uygulanacağı tehdidi, eski Türkiyeye özlem duyanlara ve darbeci zihniyete hizmet etmektir. Büro Memur- Senin konuyu ortaya çıkarması ve kınamasından sonra müdürlükten yapılan iç emrin sehven yayımladığı açıklaması bizleri ve kamuoyunu tatmin etmemiştir. Bildiriyi yayımlayan Albayın, başörtüsünü ve sakalı çağ dışı olarak nitelendirip personele ceza tehdidinde bulunmasını bir kez daha kınıyor bu bildiriyi toplumsal huzura yönelik aleni bir saldırı olarak değerlendiriyoruz.

Kaynak : Türkiye

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.