1995 1998 2003 2008 SGK girişi olanlar için emeklilik hesabı! Güncel yaş, prim, gün tablosu açıklandı

1995 1998 2003 2008 SGK girişi olanlar için emeklilik hesabı! Güncel yaş, prim, gün tablosu açıklandı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), vatandaşların emeklilik süreçlerini daha etkili bir şekilde planlayarak hesaplamalarına yardımcı olmak amacıyla önemli bir işe imza attı.

SGK sitesi üzerinden yayınlanan sistem ile vatandaşlara emeklilik yaşlarını belirleme, gerekli prim gün sayısını öğrenme imkânı veriyor. Bu hesaplama aracı ile bireylerin ne zaman emeklilik haklarına sahip olabileceklerini daha ayrıntılı bir şekilde anlamalarını sağlıyor. Erken emeklilik, iş hayatından erken ayrılmayı ve yaşam tarzını değiştirmeyi amaçlayanlar için son derece çekici bir seçenek olarak gözüküyor. Bu koşullar, emeklilik yaşını beklemek istemeyen veya iş hayatından erken ayrılmayı planlayan bireylere daha fazla yaşam esnekliği ve özgürlük sağlıyor.

Erken Emeklilik prim gün sayısı, yaşı ve çalışma yılı kaç oldu?

8 Eylül 1999 öncesi işe girişi yapılan kadınlar için 5 bin prim günü ve 20 yıl sigortalılık süresi, erkekler için 5 bin prim günü ve 25 yıl sigortalılık süresi olması gerekiyor. Bu kriterlere uygun olan vatandaşlar, yaşlarına bakılmaksızın emeklilik hakkı elde ederler.

EYT emeklilik şartları nelerdir?

Kadınlarda emeklilik yaşı ve prim gün sayısı hesaplaması dahilinde 1999 yılından önce sigorta girişi bulunanlarda emeklilik yaşı 56 olarak belirlenmiştir. 3600 günle emeklilik şartları kapsamında 1999 yılından önce sigorta girişi bulunan kişilerde 3600 gün prim ödeme şartı, 15 yılı SGK hizmet şartı ve 58 yaş şartı bulunuyor. 9 Eylül 1999- Nisan 2008 yılları arasında ilk defa sigortalı olan kişilerin kriterleri daha farklı olarak belirlenir. Bu tarihler arasında ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başlayan kadın ve erkekler için 25 yıl sigortalılık şartı önem taşıyor.

Bununla birlikte, kadın ve erkek emeklilik yaşları hesaplamasında kişilerin hangi mesleği yaptıkları da önemlidir. Örnek verilirse kolluk kuvvetleri biriminde çalışan kişiler daha erken yaşlarda emekliliği hak ederler. Farklı olarak bedensel yıpranmaya yol açan bazı endüstriyel iş alanlarında çalışan bireyler ise kanunlara göre daha erken emekli olmayı hak ederler.

Kadınlar ve erkeklerin emeklilik engeli olan borçlanması

Prim şartını taşıyan fakat sigortalılık süresini doldurmayanlar kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 bitince emeklilik hakkı kazanacak. Prim günü dolmayan kadınlar doğum borçlanması, erkekler de askerlik borçlanması yaparak bu sayede eksik günler tamamlanabiliyorlar.

HABERE YORUM KAT

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz