Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, dünyaya döndü!

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, dünyaya döndü!

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ve Axiom-3 ekibi, Dünya’ya indi. Axiom 3’ün Dünya’ya dönüş yolculuğu, Dragon kapsülüyle Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan Çarşamba günü saat 17.20’de başlamıştı. Detaylar işte sizlerle...

Astronotu Alper Gezeravcı’nın da içinde yer aldığı Axiom-3 ekibi, Florida açıklarında okyanusa inmesinin ile birlikte, yer ekipleri, kısa süre sonra kapsüle ulaşarak Dragon ekibini alma çalışmalarına başladı. Axiom-3 ekibi, SpaceX’in Shannon isimli gemisine aktarıldı.

Gezeravcı, dünyaya döndü!

Astronot Alper Gezeravcı’nın da içinde bulunduğu Axiom-3 ekibinin Dünya’ya indiği bilgisi verilmesi ile birlikte, Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, tarafından yapılacak açıklamalar merak konusu olurken, Axiom-3 ekibin dünyaya dönme serüveni şu şekilde;

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da içinde yer aldığı Axiom-3 ekibi, Dragon kapsülüyle Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayrılarak, dönüş yolcuğunun ardından kapsül Dünya’ya indi.

Dragon kapsülü önce paraşütle Florida açıklarında okyanusa indiği gözlemlenirken, Shannon isimli gemiye aktarıldığı ve akabinde ise gemiye sabitlenen kapsül içerisinde bulunan mürettebat, yer ekipleri tarafından çıkarıldı.

Dragon’un inişin anı canlı yayında, kamuoyuna yayınlanırken, Alper Gezeravcı’nın kapsülden çıkış anında gülümseyerek kameraya poz verdiği dikkatleri çekti.

Axiom-3 ekibi, Florida açıklarında okyanusa inmesinin ile birlikte yer ekipleri tarafından kısa süre içerisinde kapsüle ulaşarak, Dragon ekibini alma çalışmalarına başlarken, Mürettebat, Dragon kapsülüyle SpaceX’in Shannon isimli gemiye aktarıldı.

Türk astronot Alper Gezeravcı, gemiye aktarıldıktan sonra, kapağı açılarak kapsülden iniş yaptı. Gezeravcı, kendisinin kapsülden çıkaran yer ekibiyle selamlaşarak, kapsülden iniş yaptı. Gezeravcı’yı ve Axiom-3 ekibini gemide sağlık ekibi karşıladı. Axiom-3 ekibi, gerekli sağlık kontrollerinin yapılmasının ardından Houston’a gidecek.

Cumhurbaşkanı, Gezeravcı hakkında açıklama yaptı!

Cumhurbaşkanı, “Alper Gezeravcı astronotumuz Dünya’ya inişini yaptı. Güzel gitti, güzel geldi. Tabii şimdi Türkiye’ye inişini bekleriz. İnşallah daha birçok Alper Gezeravcıları uzaya Türkiye olarak göndereceğiz” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “İlk Türk astronotumuz Alper Gezeravcı’nın da yer aldığı Ax-3 ekibini taşıyan kapsül yeniden dünyada! Çok şükür…” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.