Prof. Dr. Naci Görür’den uyarı! Dikkatli olmak zorundayız!

Prof. Dr. Naci Görür’den uyarı! Dikkatli olmak zorundayız!

6 Şubat depremleri ile beraber tanınan ve deprem yorumları yakından takip edilen Naci Görür son paylaşımında yeni bir deprem uyarısında mı bulundu? Açıklamalarında depreme karşı dikkatli olmalıyız diyen ye bilimci neler söyledi?

6 Şubat Maraş merkezli depremde yaptığı açıklamalar ile tanınan Prof. Dr. Naci Görür son açıklamalarında depreme karşı bazı uyarılarda bulundu. Maramara depreminin de oldukça gündeme geldiği son günlerde Naci Görür açıklamaları ile oldukça dikkat çekti. Prof. Dr. Naci Görür açıklamalarında neler dedi? Yeni bir deprem daha mı olacak? İşte tüm detaylar...

Depreme karşı dikkatli olmalıyız!

Son yaptığı açıklamalarda; ''Türkiye'nin her tarafı faylarla dolu bu fayların deprem yineleme periyodu dolduğu zaman deprem kaçınılmaz olacaktır. Türkiye'nin hemen hemen her yerinde deprem olacak. Öyle dörtlük beşlik depremlerden bahsetmiyorum. 7 ve üzeri büyüklüğündeki afet niteliğinde depremler olacak. Dolayısıyla bu ülkede herhangi bir gece bir sabah kalktığınızda herhangi bir yerde büyük bir depremin olduğunu, binlerce evin yıkıldığını, insanımızın öldüğünü duyabilirseniz. Gerçek olan bu. Çözümü ise çok basit.

Tek çözüm depreme dirençli yerleşim alanları oluşturarak, ülkemizdeki bütün yerleşim alanlarını depreme dirençli yapılmasını sağlayacağız. Bu mümkün değil gibi gözüküyor ama gayet mümkün. Örneklemek gerekirse, Kaliforniya, Japonya, Meksika hatta Brezilya, Arjantin, İtalya, Çin. Bütün buralarda depreme dirençli kentler oluşturulmuş̧, özellikle Endonezya ve çevresinde.

Bu ülkelerde, Türkiye'deki depremlerden daha büyük şiddetle depremler olduğu halde özellikle Japonya'da, 35 kişi ya ölüyor ya ölmüyor. Günlük yaşam bile değişmiyor. Deprem olmayan yer yok. Depremde dünyamızın yaşadığını gösteren bir olay. Öncelikle bunu kabul edip, bilinçli davranmak zorundayız. Ifadelerini kullanarak Türkiye’nin deprem bölgesi olduğuna bir defa daha dikkat çeken Naci Görür depreme karşı tedbirli olmak zorundayız dedi. Yıkıcı depreme karşı önlemlerin ilk basamağının da sağlam binalar yapmak olduğunun altını çizdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.