Konut fiyatları denetimleri, sonucunda ilanlar tek tek kaldırıldı ve fiyatları düştü!

Konut fiyatları denetimleri, sonucunda ilanlar tek tek kaldırıldı ve fiyatları düştü!

Ticaret Bakanlığı tarafından başlatılan, Konut fiyatlarında fahiş fiyat denetimleri, yüksek fiyatlar talep eden ev sahipleri, satılık gayrimenkul fiyatlarını düşürmeye başladığı dikkatleri çekti.

Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, denetimler ile ilgili açıklama yaptı.

Konut fiyatlarının hızlı yükselişin önüne geçmek adına çalışmalara hız kesmeden devam eden, Ticaret Bakanlığı’nın denetimleri, sonucunda bazı ilanlar, sitelerden kaldırılırken, bazı ilanların fiyatları düşürüldü. Yıllık yüzde 100’ün üzerinde seyreden satılık konutlardaki yükseliş hız kesti.

Satılık konutlarda aşırı yükseliş hız kesti!

Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, denetimlerle, yüksek bedeller talep eden ev sahiplerinin satılık fiyatlarını düşürmeye başladığına dikkat çekerek, Konut fiyatlarının hızlı yükselişi barınma sorununu derinleştirdiğini vurguladı. Ticaret Bakanlığı tarafından,, emlak piyasasında manipülatif hareketleri önlemek adına başlatılan fahiş fiyat denetimleri etkisini gösterirken, elde edilen verilere göre, yıllık yüzde 100’ün üzerinde seyreden satılık konutlardaki aşırı yükselişin hız kestiği bilgisi yer alıyor.

Emlakjet konut satış verilerini açıkladı!

Emlakjet verilerinden elde edilen bilgilere göre, Türkiye genelinde satılık konut fiyatlarının yıllık bazda, %58, aylık bazda %7 artış gösterdiği bilgileri yer alırken, Yıllık bazda %77 artış gösteren kiralık konutların aylık artış ise yüzde 0 olduğu bilgisine ulaşılıyor. Bu durumda da kiralık fiyatlarında durağanlığın, denetimlerin sektöre olumlu yansıdığını gösteriyor.

Denetimler, kapsamında özellikle yüksek bedel talep eden ilanlar kaldırıldığı ve satılık konut fiyatlarında yüksek bedel talep eden ilanlar üzerinde etkili olduğuna dikkat çeken İdikat, özellikle satılık konut ilan girişleri doğrusal olarak ilerlediğini, ilan girişlerinde bir hareketlenme ve aynı zamanda da fiyatlarda bir güncelleme gözlemlendiğine vurguladı. İdikat, “bu hareketlenmede Ticaret Bakanlığı’nın denetimlerinin etkisi büyük. Ticaret Bakanlığı’nın denetimleri, satılık fiyatların gerçek değerine yaklaşmasına yardımcı oldu” dedi.

Son çalışmalar ile birlikte, yüksek bedeller talep eden ev sahipleri, fiyatları düşürmek ve aynı zamanda da aynı ilanı tek bir fiyat ile tüm portallarda yayınlama zorunluluğuna katılmak zorunda kaldı. Bu durum ilan kirliliğinin de önüne geçerek, özellikle büyükşehirler başta olmak üzere özellikle kiralık fiyatlarında bir durağanlık ve düşüş trendi başlamış oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum