Engelli Sosyal Yardımları Enflasyona Bağlı Olarak Artırılmalı

Engelli Sosyal Yardımları Enflasyona Bağlı Olarak Artırılmalı

TBMM Genel Kurulu'nda konuşan Saadet Partisi Samsun Milletvekili Mehmet Karaman ve İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, önemli açıklamalarda bulundular.

Saadet Partisi Samsun Milletvekili Mehmet Karaman, ÜİK verilerine göre Türkiye'de 10 milyonu aşkın engelli olduğunu belirtti ve Bu, nüfusun yüzde 13'ü demektir. Engelliler arasında işsizlik oranı ise yüzde 85'lere yaklaşmıştır. Evde bakım aylığı 5 bin lira gibi komik bir rakamda kalmıştır. Bir an önce engelli sosyal yardımları enflasyona bağlı olarak artırılmalı.'' dedi.

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, ''TÜİK tarafından 2011 yılında Avrupa Birliği üye ülkeleriyle eş zamanlı hazırlanan geniş kapsamlı nüfus ve konut araştırması bu konuda hala referans olarak kabul edilmektedir. Geçen bu 12 yıl içinde çok daha kapsamlı çalışmaların yapılmaması son derece üzücüdür. Unutulmamalıdır ki engellilik herkesin her an karşılaşabileceği bir durumdur.'' dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Büşra Paker, ''Evde bakım yardımı alan engelli birey sayımız 506 bin 868'e yükselmiştir. Artan bu sayı sosyal devlet anlayışımızın bir tezahürü olarak engelli vatandaşlarımıza uygulanan pozitif ayrımcılığın bir kanıtıdır. Kurumsal bakım merkezlerimizdeki kapasite 2002 yılında 10 bin 147 iken bu sayı 2023'te 28 bin 307'ye yükselmiştir. 2002'de yalnızca 80 özel merkez bulunurken bugün bu sayı 306'ya çıkmıştır. Engelliler, ilk kez AK Parti döneminde emlak vergisinden ve ihtiyaç duydukları ürünler ile bilgisayar programlarında katma değer vergisinden muaf tutulmuştur.'' dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.