Bu hafta TBMM’de görüşülecek konular neler olacak?

Bu hafta TBMM’de görüşülecek konular neler olacak?

Bu hafta Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülecek konular sıralandı. Milletvekilleri hangi konular hakkında oy kullanımında bulunacak. Hazırlanan konular neler olacak?

Meclis yani TBMM’nin gündeminde bu hafta milletvekilleri enerji ile ilgili kanun tekliflerinin yeni görüşmelerine başlanacaklar. Düzenleme ile birlikte sıvılaştırılmış doğal gaz ihracat sistemine imkan tanınacak ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kapasitesinin de artırılabilmesi hedefler arasında bulunuyor. Genel Kurul’da ise daha sonra sağlık teklifleri ele alınarak görüşmeler sağlanacak.

LNG ihracatı kolaylaşacak mı?

Meclis Genel Kurulu'nda Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından bu hafta enerji konuları hakkında düzenlemeler yapılması için mesai yapılacağı açıklandı. Yapılan teklife göre, denizlerde ve göllerde yenilenebilir enerji santralleri yapılabilecek ve işlevsel olarak kullanılabilecek. Ayrıca diğer bir konu ise içme-kullanma suyu temin edilmekte olan alanlar ile Kıyı Kanunu kapsamı içerisinde olan sahil şeritleri de kapsam dışı tutulması planlananlar içerisinde bulunuyor. Yerli üretim ve farklı kaynaklar aracılığı ile ithal edilmekte olan doğal gaz, ülkemizde sıvılaştırılarak dünya çağında piyasalarına LNG olarak pazarlanabilecek olması planlanlar arasında bulunuyor.

Enerji de yükselişi ve verimliliğini artırmaya yönelik olarak projelere maddi destek sağlanabilecek. Afet bölgesi tarafında ilan edilen bölgelerde elektrik hizmetleri taleplerinin kesintisiz olarak karşılanabilmesi hakkında yeni düzenlemeler yapılması da bekleniyor.

Sözleşmeli sağlık personellerinin sayısı arttırılacak!

Türkiye’de enerji teklifinin yasalaştırılması ile beraber Genel Kurul'da sağlık tekliflerinin görüşmelerine geçilebilecek. Yapılan bu teklife göre, sözleşmeli olan sağlık personeli sayısı 27 bin civarından 36 bin rakamlarına kadar çıkarılacak.

Ayrıca yan dal uzmanlığını da teşvik etmek için tavan olan ücretler artırılması bekleniyor. Normal doğumun özendirilebilmesi için ebelerin görev tanımları güncel hale gelecek. Türkiye Büyük Millet Meclisinde salı ve çarşamba günleri içinde siyasi partilerin grup toplantıları ve konuşmaları da gerçekleştirilmiş olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum