Bakanlık açıklama yaptı! “B sınıfı” ehliyeti olan sürücüler, bazı araçları da  kullanabilecek!

Bakanlık açıklama yaptı! “B sınıfı” ehliyeti olan sürücüler, bazı araçları da kullanabilecek!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın iş birliğiyle sürdürülen yeni düzenleme kapsamında, B sınıfı ehliyeti olan vatandaşlara müjde verildi. “B sınıfı” ehliyeti olan sürücüler, bazı araçları da kullanabilecek.

B sınıfı ehliyet olan sürücülerini oldukça yakından ilgilendiren, yeni düzenleme ile ilgili duyuru yapılması ile birlikte, büyük merak konusu olurken, söz konusu düzenleme kapsamında, bazı değişiklikler gerçekleşecek. Peki B sınıfı ehliyetlere gelecek olan düzenlemeler neler? Detaylar işte sizlerle...

Beklenen değişiklikler neler?

Karayolları Trafik Kanunu, tarafından yapılması beklenen, en önemli gündem maddelerinden birisi B sınıfı ehliyet sahip sürücülerin 125 cc’ye kadar motosiklet kullanabilmesi yer alıyor.

Beklenen değişikliklerin gelmesi ile birlikte, sürücüler, direksiyon eğitimi alma zorunluluğuna tabii tutulması bekleniyor. Söz konusu eğitim programını başarıyla tamamlayan sürücülerin ehliyetleri ise otomatik olarak güncellenmesi bekleniyor.

Uzmanların tarafından yapılan açıklamalara göre ise, trafik yönetmeliğinde beklenen düzenlemenin yasalaşması ile birlikte, sürücü kursları da yeni bir döneme gireceği ve B sınıfı ehliyet sahipleri, bu kurslarda alacakları özel direksiyon eğitimleriyle yeni haklarına kavuşacağı bilgisi yer alıyor.

Bu durumda da sürücü kurslarında, yeni dönem ile birlikte eğitimlerin başarıyla tamamlayan sürücülerin, belgelerinin güncellenmesinde köprü görevi üstlenecek.

e-Ticaret kuruluşlarına kayıtlı sürücülerin bu düzenlemeden yararlanamayacağı yönünde bilgi verilirken, mevcut durumda B sınıfı ehliyet sahiplerinin sadece 50 cc’ye kadar olan motosikletleri kullanabileceği yönünde açıklama geldi.

Değişiklikler ne zaman gerçekleşecek?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın iş birliğiyle sürdürülen yeni düzenlemeler merak konusu olurken, trafik kuralları ve düzenlemeleri ile ilgili değişiklikler, büyük ilgi çekti.

Yetkililer tarafından resmi bir açıklama gelmese de, söz konusu düzenlemeler ile ilgili sinyaller verildi. Yeni düzenleme ile ilgili detaylar vatandaşlar tarafından merak konusu olurken, söz konusu değişikliklerin, sürücülerin trafik kurallarına uyumunu artırması ve trafik güvenliğini iyileştirmesi amaçlanıyor.

Fakat, bu konu ile ilgili net bilgiler ilerleyen zamanlarda yapılacak mevcut değerlendirmelerle gerçekleşecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.