Aile ve Gençlik Fonu, resmi olarak yürürlüğe girdi! Fon yönetim kurulu belirlendi. Fon gelirleri ile ilgili bilgiler açıklandı..

Aile ve Gençlik Fonu, resmi olarak yürürlüğe girdi! Fon yönetim kurulu belirlendi. Fon gelirleri ile ilgili bilgiler açıklandı..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjdesi verilen Aile ve Gençlik Fonu geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi. Aile ve Gençlik Fonu kapsamında dahil olan önemli açıklamalar işte sizlerle..

Kanun dahilinde fonun yönetimi Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı başkanlığı ile gerçekleşen diğer bakan ve bakanlıklar dahilinde olacağı bilgisi verilirken, fonla ilgili detaylar ise merak konusu oldu. Peki Aile ve Gençlik Fonu dahilinde hangi avantajlar sunulacak? Fonun yönetimi ile ilgili alınacak kararlardan kimler sorumlu olacak? Fona para akışı nasıl gerçekleşecek?

Fonun yönetimi kimde olacak?

Fonun yönetimi Hazine ve Maliye Bakanı yardımcısı Başkanlığı tarafından, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan yardımcısı, Gençlik ve Spor Bakanı yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan yardımcısı ile birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakan yardımcısının görevli olacağı bilgisi verildi. Fonla ile ilgili alınacak kararlar kurul kararı dahilinde oy çokluğu sistemi üzerinden yapılacağı bilgisi ayrıca aktarıldı. Yönetim kurulu Aile ve Gençlik Fonu, yönetim sitemi ile ilgili fondan kaynak aktarma, aktarılacak kaynak tutarı, harcama programları ile ilgili gerekli plan ve programı yapmakla görevli olacak. Ayrıca aile ve gençlik fonunun sekretarya hizmetlerinin ise Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından gerçekleşeceği açıklandı.

Fona para akışı nasıl gerçekleşecek?

Aile ve Gençlik Fonuna ana kaynak Türk petrol kanunu kapsamı dahilinde tahsil edilen devlet hissesinin ve maden kanunu doğrultusunda tahsis edilen devlet hakkının %20’den kanunla kararnameler kurulu dahilinde kurulacak olan fonların gelirlerinden, Cumhurbaşkanı onayıyla %10 kadar aktarılacağı tutarlardan, ayrıca geri ödemesi öngörülen projeler dahilinde geri ödemelerden oluşan tutarlar yurtiçi ve yurtdışı kaynaklı her nevi nakdi bağış, yardım hibelerinden oluşacağı bilgisi verildi.

Fonun kapsamında, yönetim kurulu tarafından onaylanan projeler dahilinde yer alan, harcama programı doğrultusunda ödenmek koşuluyla, yönetim kurulu kararı dahilinde fondan kamu kurum ve kuruluşlarına kaynak aktarılacak.

Söz konusu fonda birleşen paralar da ihtiyaç sahibi ailelere ve gençlere destek olacak şekilde ya geri ödemeli ya da geri ödemesi, şekilde finansman sağlanacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.