Yükselen bezin ve motorin fiyatları karşısında binlerce araç sahibi çareyi LPG’de aradı! LPG’de ise rekor artış yaşandı!!!

Yükselen bezin ve motorin fiyatları karşısında binlerce araç sahibi çareyi LPG’de aradı! LPG’de ise rekor artış yaşandı!!!

Ekonomik krizin etkileriyle baş etmenin yollarını arayan vatandaşlar, bu defa benzin ve motorine fiyatlarında yaşanan yükseliş sonrasında birçok araç sahibi LPG’ye yöneldi. Bu da Türkiye’nin LPG ithalatında rekor artış yaşamasına neden oldu.

Brent petrol fiyatlarında yaşanan yükseliş ile birlikte günbegün artış yaşamaya devam eden akaryakıt fiyatları karşısında, araç sürücüleri yeni hamleler yaparak, yükselen benzin ve motorin fiyatları ile baş etmenin yollarını arıyor. Birçok vatandaş otogaz fiyatlarının daha düşük olması nedeniyle, çareyi LPG’de buldu. LPG’ye yönelik talep ise artış gösterdi.

Vatandaşlar, LPG’ye yöneldi!

Benzinin litre fiyatı mevcut durumda, 36 liraya kadar yükselirken, Motorinin litre fiyatı ise 38 lira seviyelerinde seyrediyor. Hal böyle olunca günbegün artış yaşamaya devam eden akaryakıt fiyatları karşısında, araç sürücüleri yeni planlar yaparak, yükselen benzin ve motorin fiyatları ile baş etmenin yollarını aramaya başladı. Artan fiyatlar, otomobillerin kilometre başına yakıt maliyeti de yükseltirken, en düşük yakan benzinli bir otomobilin kilometre başına 2 lira yakıt tüketiyor. Fiyatlarda yaşanan yükseliş sonrasında araç sahipleri LPG’ye yöneldi. Birçok vatandaş ise otogaz fiyatlarının daha düşük olması nedeniyle, çareyi LPG’de buldu. Bu durum ise, LPG kullanımında rekor artış neden oldu.

Açıklanan istatistik raporu da bu durumu doğruluyor. İstatistik raporuna göre, Türkiye, LPG ithalatı, eylülde geçen yılın aynı ayına baz alındığında yüzde 22,1 artış yaşayarak 333 bin 713 tona yükseldiği bilgisi yer alıyor.

Otogaz, birinci sıraya dahil oldu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun eylül ayına ilişkin “Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası Sektör Raporu”na yer alan bilgiler ise şu şekilde;

Rafinerici ve dağıtıcı lisanslara sahip olan ve LPG ithalatı yapan ülkeler arasında, Cezayir, ABD, Rusya, Kazakistan ve Yunanistan olurken, LPG ithalatı eylülde geçen yılın aynı ayı doğrultusunda ise yüzde 22,1 artarak 333 bin 713 ton olarak gerçekleştiği bilgisi yer alıyor. Aynı ayda satışlarda, yüzde 82,3 Pazar payı ise otogazda olarak birinci sıraya dahil oldu. Söz konusu oranları, yüzde 14,6 ile tüplü LPG, yüzde 3,1’ni ise dökme LPG satışları takip etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.