Yatırımcıların merak ettiği soru! Altında yükseliş sürecek mi?

Yatırımcıların merak ettiği soru! Altında yükseliş sürecek mi?

Yatırımcılar, altın fiyatlarındaki yükselişin devam edip etmeyeceğini merak ediyor. Altın, her dönemde "güvenli liman" olarak talep görmeye devam ediyor.

Mayıs ayında ons fiyatı 2.450 Dolarla rekor kıran altın, yatırımcıların dikkatini çekmişti. Ancak, son dönemde ons fiyatı 2.300 Dolar'ın altına gerileyerek yatırımcıları endişelendirdi.

Altın fiyatlarının gelecekteki seyri konusunda Fed'in faiz politikaları önemli rol oynuyor. Fed, politika faizini 22 yılın zirvesi olan %5,25-5,50 seviyesinde tutuyor. Uzmanlara göre, Fed'in Kasım ayında faiz indirimlerine başlaması altın fiyatlarında hareketlilik yaratabilir.

Jeopolitik gelişmeler, altın fiyatlarını doğrudan etkileyen bir diğer faktör. Artan çatışmalar ve belirsizlikler, altının değerinin artmasına neden oluyor. Merkez bankalarının döviz rezervlerinde altına yönelmesi de altın talebini artıran önemli bir etken. Dünya Altın Konseyi'ne göre, merkez bankaları 2023'ün ilk dokuz ayında 800 ton altın aldı. Bu talep, altının değerini %10 artırdı.

Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin gibi gelişmekte olan ülkeler, enflasyon ve kur riskine karşı korunmak için altına yöneliyor. Çin Merkez Bankası, 18 ay üst üste altın alımı yaptıktan sonra Mayıs ayında alımlara ara verdi. Ancak bu durumun nasıl devam edeceği yakından izlenecek.

Yabancı bankaların altın tahminleri

Birçok yabancı banka, altın fiyatlarının yükselmeye devam edeceğini öngörüyor:

  • Bank of America (BofA): Altının ons fiyatının 2025 yılına kadar 3.000 Doları aşacağını öngörüyor.
  • Goldman Sachs: 2024 yıl sonu için altının ons fiyatı hedefini 2.700 Dolar olarak belirledi.
  • JPMorgan: 2024 yılı için altın fiyatının ons başına 2.315 Dolar olacağını tahmin ediyor.
  • UBS: Altın tahminlerini Eylül ayı sonu itibarıyla ons başına 2.500 Dolar, yıl sonu itibarıyla ise 2.600 Dolar olarak güncelledi.
  • Citi: Altının 6-18 ay içinde 3.000 Dolar seviyesine yükseleceğini öngörüyor.

Altın fiyat tahminleri

Banka

2024 Yılı Tahmini (Ons Başına)

2025 Yılı Tahmini (Ons Başına)

Bank of America

3.000 USD

-

Goldman Sachs

2.700 USD

-

JPMorgan

2.315 USD

2.504 USD

UBS

2.600 USD

-

Citi

2.350 USD

2.875 USD

Altın fiyatlarının gelecekteki seyri, Fed'in faiz politikaları, jeopolitik gelişmeler, merkez bankalarının altın talepleri ve küresel enflasyon gibi birçok faktöre bağlı. Yatırımcılar, bu dinamikleri yakından takip ederek altın yatırımlarını şekillendirecek.

HABERE YORUM KAT

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz