Uzman ekonomist memur ve emeklinin maaşının ne kadar olacağı hakkında açıklamalarda bulundu!

Uzman ekonomist memur ve emeklinin maaşının ne kadar olacağı hakkında açıklamalarda bulundu!

Ünlü Ekonomistlerden birisi olan Turgay Bozoğlu açıklamalarda bulundu. Uzman Turan Bozoğlu, memur ve memur emeklilerini ocak ayında yapılacak olan zam oranlarına ilişkin bir şekilde değerlendirmelerde bulundu.

Bozoğlu'nun hesaplarına göre 2024 yılında da en düşük memur maaşı olarak 33 bin liraya, memur emeklisi aylığı ise 9 bin 876 liraya kadar çıkması bekleniyor.

"Enflasyon oranlarının hesaplanması ile birlikte çıkan yeni oranlar kıyaslandığı zaman 40,27 olduğu zaman bu yüzde 6'lık payı düştüğümüz takdirde memur ve memur emeklisi için olacak tutarlar 34,27 oluyor. Ancak memur ve memur emeklileri için yapılan hesaplamalara göre 2024 yılının ilk yarısında toplu sözleşmeye göre yapılacak yeni bir zam da var. Bu zam oranını değerlendirecek olursak yeni zam oranı ile yüzde 15" diyerek memur ve memur emeklileri için 2024 zammı hakkında olan hesabını açıkladı.

Merkez Bankası açıklama yaptı

Merkez Bankası'nın hesaplarına göre ikinci 6 ay için enflasyon farkı şu anda 40,27 olursa memura 2024 yılı için yapılacak zam oranı da yaklaşık olarak yüzde 49,27 olması planlanıyor.

Turgay Bozoğlu, "Yuvarladığımızda yaklaşık olarak memur maaşları oranlarında yüzde 50'lik bir artış olduğunu varsaydığımızda bugün için en düşük memur maaşı olarak 22 bin lira 33 bin lira civarı bir rakama ulaşması bekleniyor" açıklamasında bulundu.

Bu yapılan açıklamalara göre en düşük memur emeklisi aylığında verilen rakamlar 9 bin 876 liraya kadar yükselecek. 2024'te ayında en düşük memur aylığı ise yoksulluk, en düşük memur emeklisi aylığı ise açlık sınırının en altında kalacağı açıklandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum