Nebati, Asgari Ücretle İlgili: Böyle Bir Adım Atılmasa İyi Olur

Nebati, Asgari Ücretle İlgili: Böyle Bir Adım Atılmasa İyi Olur

Asgari ücret tespit komisyonu bilindiği gibi birinci toplantısını gerçekleştirmişti ve 2. toplantısını 14 Aralık'ta yapacak. Tarafların ilk defa rakam telaffuz etmeleri bekleniyor. Hazinede Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den bu konuyla alakalı çok dikkat çeken açıklamalar geldi.

Ekonomi yönetiminin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ısrarları sonucunda hayata geçirmiş olduğu politikalar, ülkemizde yaşam pahalılığının çok ciddi manada artış göstermesine sebep olurken asgari ücrete geçen yıl aralık ayında yapılan zam, ocak ayının ortasında eridikten sonra Temmuz ayı içerisinde ikinci bir zam yapılması yönünde karar alınmıştı. Fakat bu da enflasyon karşısında yetmedi.

Şimdilerde ise milyonlarca vatandaşın gözü kulağı asgari ücret tespit komisyonunun 14 Aralık tarihini yapacağı ikinci toplantıya çevrildiği. 

Burada ise ekonomik veri ve raporlar komisyonunda ele alınacak ve böylece zam pazarlığının çerçevesi şekillenmiş olacak. Diğer taraftan işçi ve işveren taraflarının da ilk defa rakam telaffuz etmesi bekleniyor.

Bakan Nebati: Böyle Bir Adımın Atılmaması Daha İyi Olur

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den ise toplantı öncesinde çok kritik açıklamalar geldi.

“Asgari ücret artışı Temmuz ayı ile beraber %95'i buldu. 2022 senesini ise %65 enflasyon ile geride bırakacağız. Dolayısıyla demem odur ki asgari ücret artışı enflasyonu 30 puan fark atmış olacak” dedi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.