Memur zam oranı kaç oldu? Memur enflasyon farkı kaç oldu?

Memur zam oranı kaç oldu? Memur enflasyon farkı kaç oldu?

Milyonlarca memur ve emeklinin gözü enflasyon rakamlarındaydı. Emekli ve memurun ocak zammı için belirleyici olacak ağustos ayı enflasyon oranı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. Memurlar, temmuz ve ocak ayı olmak üzere yılda iki kez zam alıyorlar. Zam oranın belirlenmesinde etkili olan enflasyon rakamları ise takip ediliyor. Peki, Memur enflasyon farkı nasıl hesaplanır? Memur ve emekli maaş zam oranı ne oldu? Memur enflasyon farkı klaç oldu? İşte detaylar…

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte memur ve memur emeklisinin 2022 ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşecek zam oranını merak ediyor. Memur ve memur emeklisinin Ocak ayında alacağı zam oranını belirleyen enflasyon oranı TÜİK tarafından açıklandı. Milyonlarca kişinin maaşını etkileyecek enflasyon oranının ne olduğu araştırılıyor. Peki, Memur enflasyon farkı nasıl hesaplanır? Memur ve emekli maaş zam oranı ne oldu? Memur enflasyon farkı kaç oldu? İşte detaylar…

AĞUSTOS AYI ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), temmuz ayı enflasyon verilerine göre Tüketici Fiyat Endeksi ağustosta yüzde 1,46 artarken, yıllık bazda yüzde 80,21 oldu. TÜFE'deki (2003=100) değişim 2022 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre %1,46, bir önceki yılın Aralık ayına göre %47,85, bir önceki yılın aynı ayına göre %80,21 ve on iki aylık ortalamalara göre %54,69 olarak gerçekleşti.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ NE KADAR ZAM ALACAK?

Toplu sözleşme hükümlerine göre, memur ve memur emeklileri 2022 yılının ilk 6 aylık enflasyon oranında yüzde 7 zam almıştı. İkinci 6 aylık enflasyon oranının ilk rakamı da ortaya çıktı.

TÜİK'in açıkladığı enflasyon raporuna göre ağustos ayı enflasyonu yüzde 1,46 oldu. Böylece 2 aylık enflasyon toplamı yüzde 3,86 oldu. Yani şimdiden SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşına yüzde ocak ayı için yüzde 3,86 oranında zam oluştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.