“Memur ve emeklilere resmi enflasyonun bile altında zam yapıldı, olması gereken yüzde 46,69”

“Memur ve emeklilere resmi enflasyonun bile altında zam yapıldı, olması gereken yüzde 46,69”

Aziz Çelik Temmuz ayında kamu emekçileri ve emeklilere yapılan yüzde 41,69'luk zammın yanlış hesaplandığını, yapılacak zammın yüzde 46,69 oranında olması gerektiğini ifade etti

Altı aylık enflasyonun açıklanmasının ardından Temmuz ayında kamu emekçileri ve emeklilere yapılacak enflasyon farkı düzenlemesi de belirlendi. Temmuz ayında yapılacak zam yüzde 41,69 olarak belirlendi.

Emek hareketine dair yaptığı çalışmalarla tanınan Aziz Çelik, TÜİK’in altı aylık resmi enflasyonunun bile yüzde 42,35 olduğunu ancak yapılan hesaplamayla enflasyon altında bir zam yapıldığını ifade etti. Çelik, bu hesaplamanın 6. Dönem Toplu Sözleşmesine aykırı olduğunu da ekledi.

Çelik, yapılan yanlışın iki ayağı olduğuna dikkat çekiyor. Ocak ayında yapılan yüzde 2,5’luk iyileştirmenin geri alındığını ifade eden Çelik, bu iyileştirmenin refah payı olduğunu ve geri alınamayacağını ifade etti. Önce enflasyon farkının konulup sonra toplu sözleşmede belirtilen zammın uygulanması gerektiğini ifade eden Çelik, ikinci yanlışın da burada yapıldığını belirtti.

Çelik’in açıklaması şöyle:

Maliye’nin hesaplamasında iki yanlış vardır. Birincisi enflasyon farkının hesabıdır. Memur ve memur emeklisi artışları yürürlükteki 6. Dönem Toplu Sözleşmeye göre yapılmalı. 6. Dönem Toplu Sözleşmesine göre Ocak 2022’de yüzde 5, Temmuz 2022’de ise yüzde 7 zam öngörülmüştür. Toplu sözleşmenin “enflasyon farkı ödenmesi” başlık 8. Maddesine göre ise Ocak-Haziran 2022 arası TÜFE endeksi yüzde 5’i aşarsa katsayılar ve ücretler aşan kısım kadar artırılır. Bunun anlamı Ocak-Haziran dönemi enflasyon farkı kadar telafi artışı yapılmasıdır.

Ocak 2022’de yapılan yüzde 5’lik zammın yanında Hükümet ayrıca maaşlarda %2,5’luk bir “iyileştirme” yaptı. 22 Ocak 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7351 sayılı Kanunla bu ek zam yapıldı. Bu %2,5’luk fark kamuoyuna “iyileştirme” olarak sunuldu. Şimdi bu %2,5’luk fark geri alınıyor. Bu işlem hukuksuzdur, sözleşmeye ve Anayasa ile kabul edilen toplu sözleşme özerkliğine aykırıdır. Maliye 6 aylık enflasyondan %7,5 indirerek enflasyon farkını %34,85 olarak buluyor. Oysa Ocak 2022’de yapılan %2,5 ek zam bir iyileştirmedir, refah payıdır ve geri alınamaz. Bu yüzden enflasyon farkı %37,35 olarak uygulanmalıdır.

Önce enflasyon farkı sonra temmuz zammı uygulanmalı

Maliyenin ikinci yanlış’ Temmuz 2022 için öngörülen %7’lik zammın uygulanma biçimidir. Önce enflasyon farkı Ocak-Haziran dönemindeki maaş ve aylıklara eklenmelidir. Şöyle ki önce mevcut maaş ve aylıklar %37,35 artacak ve 100’den 137,35’e yükselecektir. Ardından düzeltilmiş (enflasyon farkı eklenmiş, telafi edilmiş) maaş ve aylıklara %7 zam yapılacaktır. Böylece zamlı maaş ve aylıklar 100’den 146,96’ya çıkarak %46,96 artmış olacaktır.

Maliye böyle hesaplamıyor. Enflasyon farkı ile Temmuz zammını toplayarak %41,7’lik artışı buluyor. Bunu mevcut maaş ve aylıklara uyguluyor. Bu çalışan aleyhine bir uygulamadır. Çalışanı zarara uğratır. Bu hesaplama toplu sözleşmenin enflasyon farkının telafi edilmesi amacına uygun değildir. Önce ilk 6 ayın hesabı yapılmalı, kayıp telafi edilmeli sonra da %7’lik Temmuz 2022 zammı eklenmelidir.

Ocak ayında yapılan %2,5’luk zammın 6 aylık enflasyondan mahsup edilemeyeceği açık olmakla birlikte bir an için Ocak zammı toplam %7,5 olarak kabul edilse bile Maliye yine yanlış hesap yapıyor. Bu durumda enflasyon farkı %42,35 eksi %7,5 = %34,85 olacaktır. Önce mevcut maaş ve aylıklar %34,85 oranında artırılarak enflasyon farkı eklenmiş güncel maaş ve aylıklar bulunmalı. Maaş ve aylıklar bu durumda 100’den 134,85’e çıkacak. Sonra da bu düzeltilmiş ve güncel miktara %7 zam yapılmalıdır: 134,85 çarpı %7=144,29. Bu durumda ise artış oranı %44,29 olmalı.

Hukuksuz genelgeye iptal davası açılmalı

Maliye hem %2,5’luk iyileştirmeyi geri alıyor hem de Temmuz zammını yanlış uyguluyor. Temmuzdaki toplam artış, Ocak zammının %5 olarak dikkate alınması durumunda %46,96; %7,5 olarak dikkate alınması durumunda ise %44,29 olur. Maliyenin hesabıyla birinci seçenek arasında (ki doğrusu budur) %5,3 ikinci seçenek arasında ise %2,6 fark vardır. %41,69’luk zam her durumda keyfidir, hukuksuzdur, imldnsızdır. Memurun ve emeklinin hakkına el koymaktır. Maliye’nin Genelgesi idari yargıya götürülüp iptali istenmelidir.

Çelik, Maliye’nin yapması gereken hesabın şöyle olması gerektiğini ifade etti:

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.