Memur ve emekli zammını temmuzda bekleyen büyük tehlike

Memur ve emekli zammını temmuzda bekleyen büyük tehlike

Çalışma Uzmanı Prof. Dr. Aziz Çelik, memur ve memur emeklilerin maaşlarına temmuz ayında yapılacak zamla ilgili endişe verici bir açıklamada bulundu.

Emeklilere Zam Müjdesi Bekleniyor! Fakat Enflasyon Gölgesi Var!

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına temmuz ayında yapılacak zam oranı merak konusu.

Nisan ayında enflasyon aylık bazda %3,18 artarak yüzde 69,80 seviyesine yükseldi. Bağımsız araştırmacılardan oluşan ENAG ise enflasyonun yıllık oranını yüzde 124,35 olarak hesapladı. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verileri, emekli maaşlarına yapılacak zamları da netleştirmeye başladı.

Zam Oranları Ne Olacak?

2024 yılının ilk 3 ayı için enflasyon oranı %18,70 olarak belirlendi. Bu oranın temmuz ayına kadar değişmesi ve hatta artması bekleniyor. Emekli maaşlarına yapılacak kesin zam oranı, mayıs, haziran ve temmuz aylarında ortaya çıkacak enflasyon rakamlarına göre belirlenecek.

Memur ve memur emekli maaş zam oranları belli oldu:

  • 2024 yılının ilk 6 ayı için %15
  • İkinci 6 ay için ise %10

Fakat bir endişe var: Bu zam oranları enflasyonun altında kalırsa gerçekleşecek. Enflasyon zam oranlarından yüksek kalırsa memur ve memur emeklileri enflasyon farkını da zam olarak maaşlarında görecek.

Çalışma Uzmanı Uyarıyor:

Çalışma Uzmanı Prof. Dr. Aziz Çelik, memur ve memur emeklilerin maaşlarına temmuz ayında yapılacak zamla ilgili endişe verici bir açıklamada bulundu. Çelik, zam oranının enflasyon oranının altında kalabileceğini vurguladı.

Dört aylık enflasyon rakamlarına göre:

  • Memur ve memur emeklilerine yapılacak zammın yüzde 13,5 olması gerektiğini belirten Çelik, bu oranın enflasyondan 5,2 puan daha düşük olduğunu ifade etti.
  • Çelik, işçi ve Bağkur emeklilerinin aynı dönemdeki zam oranının yüzde 18,7 olduğunun altını çizerek, “Görüldüğü gibi memurlar ve memur emeklileri Memur-Sen, Hükümet ve Hakem Kurulu marifetiyle sonuçlanan toplu sözleşme nedeniyle resmi enflasyon kadar bile zam alamayacak” dedi.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda 6 aylık enflasyonun yüzde 25 civarında gerçekleşebileceğini ifade eden Çelik: Bu tahmine göre, memur ve memur emeklilerin Temmuz ayında alabilecekleri zam oranı yüzde 19,4 ile enflasyonun 5,4 puan altında olabileceğini söyledi.

Memur ve memur emeklileri zam oranlarını beklerken, enflasyon gölgesi de endişe yaratıyor. Zam oranlarının enflasyonun altında kalmaması ve emeklilerin alım gücünün korunması için yetkililerden adımlar bekleniyor.