Faiz Artışları Dar Gelirlileri Borç Batağına Sürükleyebilir!

Faiz Artışları Dar Gelirlileri Borç Batağına Sürükleyebilir!

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, bugün nisan ayı faiz kararını açıklaması bekleniyor.

İktisatçı Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu: "Faizler bu hızla yükselmeye devam ederse, dar gelirli kesimler borç batağına saplanarak tam bir çıkmazın içine düşecek!"

Merkez Bankası'ndan Faiz Kararı Bekleniyor

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, bugün nisan ayı faiz kararını açıklaması bekleniyor. Hatırlanacağı üzere, Merkez Bankası geçen ay politika faizini 500 baz puan arttırmıştı.

Prof. Kozanoğlu Uyarıyor: "Geliyor Gelmekte Olan!"

Prof. Kozanoğlu, faiz kararı öncesinde bir uyarıda bulunarak, "Geliyor gelmekte olan!" ifadelerine yer verdi. Kozanoğlu, "Ülkemizde toplamda 3020 milyar TL'lik bireysel kredi kartı ve tüketici kredisi borcu bulunuyor. Eğer faizler bu hızla yükselmeye devam ederse, halkımız borçlarını ödemekte güçlük çekebilir. Zaten gelir seviyeleri düşen ve giderek daha fazla borca batan dar gelirli kesimler, tam anlamıyla bir sefalete sürüklenecek!" şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Gözler Merkez Bankası Kararına Çevrildi

Gözler bugün açıklanacak olan Merkez Bankası kararına çevrildi. Nisan ayı için faiz kararı bugün saat 14:00'da açıklama yapılması bekleniyor. Geçtiğimiz ay Merkez Bankası faizi 500 baz puan arttırarak yüzde 50 seviyesinde sabit tutmuştu. Uzmanların yıl sonu faiz beklentisi ise yüzde 45 yönünde olduğu açıklandı.

Dar Gelirliler Nelerle Karşı Karşıya Kalabilir?

Faiz artışları, dar gelirlileri şu şekilde etkileyebilir:

  • Borç ödeme yükünün artması ve borçluluk oranlarının yükselmesi
  • Temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanma
  • Sefalette artış
  • Ekonomik darboğazın derinleşmesi

Merkez Bankası Ne Yapmalı?

Merkez Bankası'nın faiz artışları konusunda dikkatli olması ve dar gelirlileri gözetmesi gerekiyor. Faiz artışlarının kontrol altına alınması ve dar gelirlilerin borç yükünü hafifletecek tedbirler alınması önemlidir.