Emekli ikramiyesi için yeni hesap yapıldı: 3 bin Türk Lirası mı yoksa 5 bin Türk Lirası mı olacak, işte detaylar…

Emekli ikramiyesi için yeni hesap yapıldı: 3 bin Türk Lirası mı yoksa 5 bin Türk Lirası mı olacak, işte detaylar…

2024 yılında emekli ve memur maaşlarına gelen zammın açıklamasının ardından emekli ikramiyelerin ne kadar olacağı merak ediliyor. SGK uzmanı olan İsmail Sevinç, ikramiye hakkında net bir rakam verdi.

SSK, BAĞ-KUR ve memur emeklileri 2024 Ocak ayı içerisinde yüzde 49,25 oranında zam aldı. En düşük emekli maaşları da 10 bin Türk Lirasına yükseldi. Emeklilere yapılacak olan ek bir zam iddiaları gündemde yerini korurken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Vedat Işıkhan bayram ikramiye artışları açısından uğraşıldığını belirtti.

Uzman Sevinç açıklama yaptı

Emekli ikramiyesinin 3 bin Türk Lirası olması beklenirken SGK uzmanı Sevinç, 5 bin Türk Lirası olması da gündemde yer aldığını belirtti. Uzman Sevinç bu konu hakkında;

‘Emekliler ile ilgili bu hafta Sayın bakan açıklama da bulundu. Açıklama da özellikle ikramiye konusu yer aldı. İkramiye hakkında çalışma gerçekleştirdiklerini önümüzdeki günler içerisinde Maliye Bakanlığı ile görüşme yapılarak netleştirilmesi söylendi. Emeklilerin beklentilerine cevap verilmedi. İlk ikramiye 1000 Türk Lirası olarak başladı. Daha sonra 1100 Türk Lirasına yükseldi. 2023 yılında ise 2 bin Türk Lirası oldu.’ İfadesinde bulundu.

TÜFE endeksine göre ikramiye düzenli artmalı

Emekli ikramiyeleri açısından fix bir rakamdan sonra arttırılmazsa bu şekilde kalıyor. Kaldığı durumda 2 3 sene boyunca vatandaş aynı ikramiyeyi alıyor. Arttırılmadığında sadece önemsiz bir rakam haline geliyor. Bu şekilde olmaması açısından TÜFE endeksine bağlanması gerektiği konuşuluyor.

Emekli ikramiyesinde dalgalanma var

Emekli ikramiyesinde dalgalanma mevcut. Bunda ağırlıklı bir şekilde bunun maliyetine bakılıyor. Maliye bakanlığı bu konu kapsamında büyük maliyetlere yanaşmak istemiyor.

Emekli ikramiyesinin 3 bin Türk Lirası olma ihtimali daha yüksek

Emekli ikramiyesinin 3 bin Türk Lirası beklentisi bulunuyor. 3 bin Türk Lirası olma ihtimali 5 bin Türk Lirası olma olasılığından daha yüksek durumda. Emekli maaşlarına bir şey yapılmayacaksa 5 bin Türk Lirası yapılması daha mantıklı. Bu sefer de yapılan maliyet 90 milyar Türk Lirasını buluyor. Maliye bakanlığını 5 bin Türk Lirası olma durumunda zorlayacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum