Emekli Aylıklarında Dram! 3 Ayda Bin 500 Lira Kayıp!

Emekli Aylıklarında Dram! 3 Ayda Bin 500 Lira Kayıp!

Zaten enflasyona ezdirilen emekli maaşı 2024 yılının ilk dört ayında da eridi. Alım günü ilk 3 ayda bin 500 lira eriyen emekli nefes alamaz durumda

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, hayat pahalılığı ve emekli aylıklarındaki erimeye dikkat çekti. İlgezdi, yaptığı açıklamada, emeklilerin geçimlerinin her geçen gün daha da zorlaştığını, hayat pahalılığı yüzünden emeklilerin tekrar çalışmaya başladıklarını vurguladı.

TÜİK'e Göre Bile Yetersiz Zam!

TÜİK'in enflasyon verilerine göre emekli aylığı ocak ayında bugüne enflasyon karşısında bin 500 lira değer kaybettiğini belirten İlgezdi, "10 bin liralık emekli aylığı 3 aylık enflasyona yenilerek, alım gücü 8 bin 500 liraya düştü. Ama iktidar emeklilerimizin feryadını duymuyor" dedi.

Gerçek Enflasyon Gizleniyor!

2023 yılında TÜİK'in yıllık enflasyonu yüzde 64,77 olarak açıkladığını ancak gerçek enflasyonun ENAG tarafından açıklanan yüzde 127,21 olduğuna dikkat çeken İlgezdi, "Bir hayal aleminde rakamlar açıklıyorlar. TÜİK enflasyonu düşük açıklamak için her türlü hesaplamayı iktidarın lehine yaparken, iktidar TÜİK'in açıkladığı oranda bile bir emekli zammı yapmadı. 7 bin 500 lira olan en düşük emekli maaşı TÜİK'in açıkladığı enflasyonun yarısı kadar artırıldı. Zaten enflasyona ezdirilen emekli maaşı 2024 yılının ilk dört ayında da eridi. Alım günü ilk 3 ayda bin 500 lira eriyen emekli nefes alamaz durumda. İktidar ise lüks ve şatafat dolu yaşantıları içerisinde emekliyi, asgari ücretliyi unutmuş durumda" ifadelerini kullandı.

Asgari Ücret de Eriyor!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın ara zam yapılmayacak dediği asgari ücretlinin ise 2024'ün ilk üç ayında cebinden 2 bin 550 lira enflasyon için yok olduğunu belirten İlgezdi, "Üstelik bu rakamlar TÜİK verilerine göre, yani gerçek enflasyona göre durum daha da vahim. 17 bin 2 lira olan asgari ücret ilk 3 ayda alım gücü olarak 14 bin 450 liraya indi" dedi.

İlgezdi, iktidardan emekliler ve asgari ücretliler için acil çözüm talep etti.

HABERE YORUM KAT

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz