Doğalgazda Mayıs Tarifesi Belli Oldu. BOTAŞ Açıkladı: Zam Var mı?

Doğalgazda Mayıs Tarifesi Belli Oldu. BOTAŞ Açıkladı: Zam Var mı?

Türkiye'de son aylarda doğalgaz fiyatlarında herhangi bir zam yapılmıyordu. BOTAŞ son açıklamasıyla da bu duruma açıklık getirdi.

Doğalgazda Zam Yine Gelmedi! Mayıs Ayı Tarife Belli Oldu

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) tarafından yapılan açıklama ile Mayıs 2024 döneminde uygulanacak doğalgaz tarifeleri belli oldu. BOTAŞ'ın açıkladığı tarifelere göre doğalgazda zam yapılmayacak.

Doğalgaz Fiyatlarında Değişiklik Yok

Türkiye'de son aylarda doğalgaz fiyatlarında herhangi bir zam yapılmıyordu. BOTAŞ'ın son açıklamasıyla da bu durum devam ediyor. Mayıs ayında da doğalgaz fiyatlarında herhangi bir artışa gidilmeyecek.

Mayıs Ayı Doğalgaz Tarifeleri

BOTAŞ'ın açıklamış olduğu Mayıs 2024 doğalgaz tarifelerine göre konut tüketicileri için dağıtım şirketlerine 1000 metreküp doğalgaz 4.080 TL fiyatla satılacak. Aynı şekilde sanayi aboneleri Kademe 1'de 1000 metreküp doğalgaz 8.549 TL, Kademe 2'de 1000 metreküp doğalgaz 11.374 TL olacak. Elektrik üretim amaçlı doğalgaz tarifesinde ise 1000 metreküp doğalgazın fiyatı 12.000 TL tutarında açıklandı.

Zam Yapılmamasının Nedeni

Son aylarda maliyetlerde artışlar olmasına rağmen doğalgaz fiyatlarında zam yapılmamasının ana nedeni enflasyon ile mücadele olarak açıklanıyor. Doğalgaz zammı yapılması durumunda enflasyonu daha da artıracağı için devlet bu artan maliyetleri karşılayarak fiyat istikrarı sağlamayı tercih ediyor. Özellikle de Temmuz ayında emekli ve memur maaşlarına yapılacak zamlardan dolayı ekonomi yönetimi enflasyonu artıracak her türlü işlemden kaçınıyor.

Doğalgazda Zam Bekleniyor mu?

BOTAŞ tarafından yapılan açıklamada önümüzdeki aylarda doğalgaz fiyatlarında herhangi bir zam öngörülmediği belirtildi. Ancak, maliyetlerdeki artışlara bağlı olarak ilerleyen dönemlerde fiyatlarda değişiklik olabileceği de ifade edildi.

Doğalgaz Faturasını Düşürmenin Yolları

Doğalgaz faturasını düşürmek için yapabileceğiniz bazı şeyler var:

  • Isınma alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Evinizin ısısını 1-2 derece düşürmek bile doğalgaz faturasında önemli bir tasarruf sağlayabilir.
  • Evdeki ısı yalıtımını kontrol edin. Yetersiz ısı yalıtımı olan evlerde ısı kaybı daha fazla olur ve bu da doğalgaz faturasını artırır.
  • Eski ve verimsiz kombi ve kaloriferleri yenileyin. Yeni ve enerji tasarruflu kombi ve kaloriferler doğalgaz faturasını önemli ölçüde düşürebilir.
  • Doğalgaz faturalarınızı düzenli olarak takip edin. Faturalarınızı takip ederek hatalı fatura tespitini sağlayabilir ve tasarruf imkanlarını değerlendirebilirsiniz.

Doğalgaz faturasını düşürmek için devlet tarafından sunulan bazı teşvikler de mevcuttur. Bu teşvikler hakkında bilgi edinmek için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz