Asgari Ücrette Ara Zam Sesleri Yükseliyor! İşte Kulislerden Sızan Zam Zamanı ve Miktarı

Asgari Ücrette Ara Zam Sesleri Yükseliyor! İşte Kulislerden Sızan Zam Zamanı ve Miktarı

SGK Başuzmanı İsa Karakaş, asgari ücrete zam yapılmaması durumunda milyonlarca kişinin zorluk yaşayacağını belirtiyor. Karakaş, hükümet ve ana muhalefet partisinin asgari ücrete ara zam yapılmasına olumlu bakıyor ancak...

Asgari Ücrette Ara Zam Sesleri Yükseliyor! Eylül Ayında Zam Mümkün Mü?

2024 asgari ücreti net 17.002 TL olarak belirlenmesine rağmen, enflasyondaki yüksek artış nedeniyle alım gücü önemli ölçüde azaldı. Bu durum, milyonlarca asgari ücretliyi zor durumda bıraktı. Peki, asgari ücrete ara zam yapılacak mı? Zam oranı ne olacak?

Merkez Bankası Enflasyon Tahminini Revize Etti

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın ikinci Enflasyon Raporu toplantısında, yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 38'e yükseltildi. Bu revizyonla birlikte, 6 aylık enflasyon beklentisi yüzde 26'nın üzerine çıktı.

SGK Başuzmanı İsa Karakaş Uyardı: "Milyonlarca Kişi Zorluk Yaşayabilir"

SGK Başuzmanı İsa Karakaş, asgari ücrete zam yapılmaması durumunda milyonlarca kişinin zorluk yaşayacağını belirtiyor. Karakaş, hükümet ve ana muhalefet partisinin asgari ücrete ara zam yapılmasına olumlu baktığını, ancak ekonomi yönetiminin tavrının olumsuz olduğunu ifade ediyor.

Kamu Zamları Eylül Ayında Asgari Ücrette Ara Zama Yol Açabilir

Kamu zamlarının Haziran ayından sonra yansıtılması bekleniyor. Bu durum, Eylül ayında asgari ücrete bir ara zammın olabileceği anlamına geliyor.

Zam Oranı Ne Olacak?

Beklenen zam oranıyla ilgili olarak 3 veya 4 bin lira arasında bir artış konuşuluyor. 2024 yılında asgari ücretin işverene maliyetinin 7.741 TL artarak 23.502 TL'ye yükseldiği belirtiliyor. Bu durumda, yeni zamla birlikte asgari ücretin işverene maliyetinin ne olacağı merak ediliyor.

Asgari Ücret Hakkında Son Dakika Gelişmeler:

  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücrete ara zam konusunda "Her zaman gündemde" dedi.
  • TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin 3 bin 500 liraya yükseltilmesi gerektiğini savundu.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, "Asgari ücret her zaman gündemde" diyerek zam sinyali verdi.

Asgari ücrete ara zam yapılıp yapılmayacağı ve zam oranının ne olacağı konusunda net bir bilgi bulunmamakla birlikte, hükümet ve yetkililerin bu konuda çalışmalar yürüttüğü ve önümüzdeki aylarda bir karar verileceği tahmin ediliyor.