2024'te tarıma büyük destek: Sulama yatırımları ile tarımda büyük atılım.

2024'te tarıma büyük destek: Sulama yatırımları ile tarımda büyük atılım.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 2024 yılında tarım sektörüne büyük katkı sağlayacak yeni yatırımları duyurdu. Bu kapsamda, 64 sulama tesisi ve 23 toplulaştırma projesi hayata geçirilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, küresel ısınmanın etkilerini azaltmak ve gıda arz güvenliğini sağlamak için sulama yatırımlarına hız verdi. Bu yatırımlar sayesinde Türkiye’nin teknik ve ekonomik olarak sulanabilir arazilerinin yüzde 80'i sulamaya açılmış durumda.

Bakan Yumaklı, son yıllarda yaşanan kuraklıkların suyun önemini bir kez daha ortaya koyduğunu belirterek, "Tarıma ve suya bağlı gıda güvenliği en önemli konumuz haline gelmiştir. Sulama, tarımda çarpan etkisi yaratan bir yatırımdır" dedi.

Sulama ile artan üretim ve kalite

Yumaklı, Türkiye'nin yaklaşık 24 milyon hektar tarım arazisi olduğunu ve bunların 8,5 milyon hektarının teknik ve ekonomik olarak sulanabileceğini belirtti. 2023 itibarıyla, sulanabilir arazinin yüzde 80'ine denk gelen 7,1 milyon hektar arazi sulamaya açılmış durumda.

Sulama projeleri ile kuru tarım yapılan alanlardaki bitki çeşitliliği artmakta ve üretim değeri yaklaşık 5 katına çıkmaktadır. Bu durum, kırsal kalkınma ve yoksulluğun azaltılması gibi hedeflere ulaşmayı sağlarken, yaşam standartlarını yükselterek göçü de önlemektedir.

Bakan Yumaklı, DSİ Genel Müdürlüğü’nün 2024 yılında sulama yatırımlarına hız kesmeden devam edeceğini belirterek, "Bu yıl içinde 65 adet sulama tesisi ve 23 adet toplulaştırma projesini tamamlayarak hizmete sunmayı amaçlıyoruz. Yatırımlarla, sulamaya açılan arazi miktarını 7,23 milyon hektara, toplulaştırması tamamlanan alan miktarını ise 7,9 milyon hektara yükseltmeyi hedefliyoruz" dedi.

Yumaklı, Konya Ovası 1, 2, 3 sulamaları ikmali, Çorum Koçhisar sulaması 2. kısım, Samsun 19 Mayıs Barajı sulaması ve Diyarbakır Silvan Kuruça projelerinin 2024 yılında tamamlanacağını açıkladı.

Proje Adı

Tamamlanma Yılı

Konya Ovası 1, 2, 3 Sulamaları

2024

Çorum Koçhisar Sulaması 2. Kısım

2024

Samsun 19 Mayıs Barajı Sulaması

2024

Diyarbakır Silvan Kuruça

2024

Bu yatırımlar, tarımda verimliliği artırarak Türkiye’nin gıda güvenliğine önemli katkılar sağlayacak.

HABERE YORUM KAT

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz