TÜBİTAK Fen Lisesinde öğrenci var, öğretmen yok!

TÜBİTAK Fen Lisesinde öğrenci var, öğretmen yok!

TÜrkiye'nin Gözde okullarından TÜBİTAK Fen Lisesinde öğrenci var, öğretmen yok! MEB proje okullarındaki öğretmen açığına çözüm bulamıyor...

Değerli okurlar,

Siyasilerin koalisyonları, çok başlılığı, tek adamlığı tartıştığı bugünlerde bazı eğitim kurumlarındaki benzer sıkıntıları yazacağım.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 9 Ağustos 2020’de TÜBİTAK Mükemmeliyet Merkezleri açılış töreninde müjdesini verdiği Türkiye’nin ilk ve tek TÜBİTAK Fen Lisesinde yaşananları anlatacağım.

Geleceğin ve ülkemizin bilim yıldızları ile araştırmacılarını yetiştirmek amacıyla açılan TÜBİTAK Fen Lisesinde 180 üstün zekalı öğrencisi varken öğretmen olmamasının bilgilerini paylaşacağım.

Önce Türkiye’nin ilk ve tek TÜBİTAK Fen Lisesi kuruluşunu tanıyalım;

Bir: Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından imzalanan ortak protokol ile 2021-2022 Eğitim Öğretim yılında açıldı.İki: İlk yıl, LGS’de yüzde birlik dilime giren öğrencilerin katıldığı TÜBİTAK Fen Lisesi Merkezi Yetenek sınavında başarılı olan 90’nı İngilizce Hazırlık Sınıfında okudu.

Üç: 2022-2023 Eğitim Öğretim yılında, okul mevcudu 9’uncu sınıfa geçen 90, hazırlık sınıfına kayıt yaptırma hakkı kazanan 90 öğrenci ile toplam 180 oldu.

Dört: TÜBİTAK Fen Lisesinde okuma hakkı kazanan öğrenciler, hazırlık sınıfından başlamak üzere öğrenim süresince aylık karşılıksız burs, konaklama hizmeti, laboratuvarları kullanma, staj desteği dahil spor, sanat, kültür alanlarında her türlü imkanlardan yararlanabilecek.

Beş: 1 yıl İngilizce hazırlık olmak üzere toplam 5 yıl sürecek olan eğitim boyunca, güncellenmiş fen lisesi müfredatının yanında 28 farklı seçmeli dersin bulunduğu müfredat uygulanacak.

Değerli okurlar,LGS’de yüzde birlik dilime giren öğrencilerin katıldığı TÜBİTAK Fen Lisesi Merkezi Yetenek sınavında başarılı olan öğrencilerle ilgili olumsuz iddia duyulmadı, sorun yaşanmadı.

Ama TÜBİTAK’ın, Milli Eğitim Bakanlığını devre dışı bırakması sonrası dışarıya yansıtılmayan yönetimsel sorunlar çok.

Tanıtım, bilgi paylaşımı ve iletişim konusunda ilk yıl olduğu gibi bu yıl da öğrenciler başarılı olurken liseyi yönetmeye soyunan TÜBİTAK sınıfta kaldı.

Yetenek sınavını kazanan üstün yetenekli öğrencilerin mezun oldukları okul türü, LGS başarı sırası, okul birincisi gibi sayısal verilerle öğretmenlerin akademik kariyeriyle ilgili bilgileri KVKK (Kişisel Verilerin Korunması Kanunu) gerekçesiyle devlet sırrı gibi saklanıyor.

TÜBİTAK Fen Lisesi Milli Eğitim Bakanlığı yönetmelik ve yönergelerine göre yönetilmesi gerekirken müdür ve öğretmen atamaları başta olmak üzere her konuda karar almak konusunda okulun bağlı olduğu Gebze İlçe Milli Eğitim dışlanırken tek yetkili TÜBİTAK BİDEB (Bilim İnsanı Destek Programı Başkanlığı).

Milli eğitimin kapısı, bugünlerde olduğu gibi sadece öğretmen atamaları söz konusu olduğunda çalınıyor.

Zamanında önlem alınsaydı, Türkiye’nin ilk ve tek TÜBİTAK Fen Lisesinde görevlendirilecek öğretmenler önceden belirlenerek hizmet içi eğitimden geçirilseydi bugün Kocaeli Fen Liselerindeki öğretmenlere adeta “yalvarmak” zorunda kalınmazdı.

ÖĞRETMEN GELMİYOR

“Kervan yolda düzülür” atasözünden hareketle zamanında önlem almayan TÜBİTAK yetkilileri yaşananlar karşısında umarım pişman olmuşlardır.

Allah’tan, TÜBİTAK Fen Lisesinin açıldığı ilk yıl Kocaeli Milli Eğitim Müdürü sonrası bakanlık personel genel müdürü olan Fehmi Rasim Çelik, müdür hariç yönetici ve öğretmen ataması yaptı da hazırlık sürecinde sorun yaşanmadı.

Gebze ve Darıca’daki Fen ve Sosyal Bilimler Liselerinden istekli öğretmenlerin atamasını Bakan Mahmut Özer onayladı da öğrencilerin dersleri boş geçmedi.

Halen bir müdür, 1 müdür başyardımcısı, 2 müdür yardımcısı, 8 İngilizce (3’ü yabancı), 2 Almanca (1’i yabancı), 1 İspanyolca (yabancı), 1 Türk Dili ve Edebiyatı, 1 Kimya, 1 Rehberlik Öğretmeni görev yaparken tek matematik öğretmeni Dr. Selim Fındık Selim Fındık ayrıldı.

Türkiye’nin ilk ve tek TÜBİTAK Fen Lisesinde geçen sene hazırlık okuyan bu sene 9’uncu sınıf öğrencisi olan 3 sınıfa dağılan 90 öğrenci, okulların açılacağı 12 Eylül’e kadar atama yapılmazsa öğretmensiz ders başı yapacak.

Fen Lisesi 9’uncu sınıf haftalık 36 saat ortak, 3 saat seçimlik, 1 saat rehberlik 40 saat ders çizelgesine göre 6 saat Fen Lisesi Matematik, 5 saat Türk Dili, 2’şer saat Fen Lisesi Fizik, Kimya, Biyoloji, 2’şer saat Tarih, Coğrafya, Din Kültür, Bilgisayar, 4 saat 1’inci Yabancı dil, 2 saat 2’nci Yabancı Dil derslerini verecek öğretmen bulmak için herkes seferber olmuş.

Geçtiğimiz günlerde Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğü 81 il Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderdiği yazı ile şartları tutan öğretmen başvurularına istekli çıkmayınca Gebze’deki öğretmenler görevlendirilecekmiş!

Gelelim TÜBİTAK Fen Lisesine gelmek istemeyen öğretmenlerin gerekçeleri;

Bir: Bulundukları illerdeki Fen Liselerinde çalışan öğretmenler bir yıllık görevlendirme için kurulu ve yerleşik düzenlerini bozmak istemiyorlar.

İki: Matematik, fizik, kimya öğretmenleri “özel ders” veremeyeceklerinden ekonomik kayba uğramak istemiyorlar.

Üç: Bazıları da Türkiye’nin ilk ve tek TÜBİTAK Fen Lisesinde öğretmenlik yapmaya cesaret edemediği için tercih etmiyor.

Dört: En çok da TÜBİTAK Fen Lisesinin çok başlılığından korktukları için tekliflere “hayır” diyorlar.

Bakalım bugünlerde, TÜBİTAK ve Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri Gebze’deki Fen ve Sosyal Bilimler Liselerindeki öğretmenleri bir yıllık deneme koşuluyla TÜBİTAK Fen Lisesinde görev kabul etmeyen ikna edebilecekler mi?

Edemezlerse, LGS’de yüzde birlik dilime giren, TÜBİTAK Fen Lisesi Merkezi Yetenek sınavında başarılı olan bu sene 9’uncu sınıfta okuyacak 90 üstün zekalı öğrenci 12 Eylül’de öğretmensiz ve boynu bükük ders başı yapacak!

Bu sene olduğu gibi geçen sene de lise yönetimi ve öğretmenlerini TÜBİTAK’ın belirlemek istemesi nedeniyle mevcut öğretmenler son anda atanabilmişti.

Her şeye rağmen TÜBİTAK Fen Lisesi sınavlarını kazanarak okuma şansı yakalayan tüm öğrencilere şimdiden başarılar diliyorum.

Galip Ataman

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.