Özür Grubu Ek Yerleştirme İle Tayini Çıkan Sınıf Öğretmenleri Kesinlikle Tayininizi İptal Ettirmeyin

Özür Grubu Ek Yerleştirme İle Tayini Çıkan Sınıf Öğretmenleri Kesinlikle Tayininizi İptal Ettirmeyin

2016 Ağustos ayı özür grubunda iller arasında tayini çıkmayan öğretmenler için Milli Eğitim Bakanlığı ek yerleştirme yaptı ve öğretmenleri boş normlara resen atadı. Bazı öğretmenleri de norm fazlası olarak il emrine ve okullara atadı. Öğretmenlerin birçoğu bu durumdan rahatsız oldu çünkü eşinden 200 km uzağa bile atananlar vardı. Öğretmenlerin neredeyse 4 te 1 i tayinlerini iptal ettirmek için uğraşıyor. Eğer sınıf öğretmeniyseniz iptal ettirmek için uğraşıyorsanız çok büyük hata yapıyorsunuz. Neden mi ?

2012 de ilkokula kayıt yaşı düştüğü için ilkokul birinci sınıf kayıtları herzamankinin iki katından daha fazla oldu bu nedenle 1.sınıf şube sayısı bir önceki yılın 2 katı idi ve geçtiğimiz haziran da 4+4+4 ün ilk mezunları verildi. Normlar ekim ayında güncellenince 20 bin sınıf öğretmeni norm fazlası olacak. Nasıl mı ?

Örnek verecek olursak.geçtiğimiz yıl yani 2015-2016 eğitim öğretim yılında İstanbulda bir okulda 1.sınıf 18 şube , 2.sınıf 19 şube , 3. Sınıf 17 şube , 4.sınıf ise 39 şubeden oluşuyordu ve o okulun şuan birinci sınıf öğrenci kayıt sayısı 249 yani bu yıl birinci sınıflar en fazla 13 şube olacak ve 26 tane sınıf öğretmeni norm fazlası olacak tüm ülkede durum bu şekilde ülke genelinde 20 bin sınıf öğretmeni norm fazlası olacak.

Bu 20 bin norm fazlası sınıf öğretmeni Başta Ankara , Mersin , Adana , İzmir , Antalya , Balıkesir , Aydın , gibi yaklaşık 40 ilde oluşacak bu illerde İl milli eğitim müdürlükleri norm fazlalarını eritme derdine düşecekler bu 40 il en az 5-6 yıl il dışından özür grubu dahil hiç bir şekilde sınıf öğretmeni almayacak. Eğer tayininizi ipta ettirirseniz en az 5-6 yıl özrünüzün bulunduğu illeri unutun.

Hepiniz şu soruyu soruyorsunuz peki ne yapayım ?

Eşinizle aynı ile olduğunuz için seçenek çok fazla

1-) Resen atandığınız için her yıl 3-4 sefer yapılan norm fazlası atamaya başvurursunuz.

2-) Eşinizle aynı ilde olduğunuz için görevlendirme ayarlayabilirsiniz.

3-) Müdür yardımcılığı sınavına hazırlanır eşinizin bulunduğu yere yakın bir okula atanırsınız.

4-) Her dönem özür grubundan tayin isteyip eşinizin bulunduğu yere yaklaşırsınız.

Aynı ilde olduktan sonra seçenek çok fazla ama farklı illerde olursanız hiç bir seçeneğiniz yok.

Bu nedenle tayini çıkan sınıf öğretmenleri tayinini iptal ettirme gibi bir hataya düşerlerse hayatının hatasını yapmış olurlar ve bu hatanın hiç bir şekilde telafisi mümkün olmayacaktır.  

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.