Okullar 1 Eylül'e Kadar Tatil Mi?

Okullar 1 Eylül'e Kadar Tatil Mi?

Kamuajans.com – Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı yayınladığı 28 Mart 2020 tarihli 5964251 sayılı yazı ile rutin müfredat kapsamında olan ek dersler dışındaki ek derslerin uygulama ve ödemelerini 28 Mart’tan başlayarak 1 Eylül’e kadar durdurdu.

Bu yazı sonrası okulların 30 Nisan 2020 tarihine kadar tatil edilmiş olması kararının yeniden gözden geçirildiğini; bu eğitim öğretim yılının uzaktan eğitim yolu ile tamamlanacağını öngörebiliriz.

Olağanüstü durum nedeni ile alındığı düşünüldüğünde bu kararın çok doğru bir karar olduğu açıktır.

Kararın öncelikle Mesleki Eğitim Merkezleri için tekrar gözden geçirilmesi gerekmektedir. Bu okullarda okuyan öğrenciler 4 yıl boyunca 11’er ay süre ile aralıksız olarak haftada 4 gün İşletmelerde Mesleki Eğitim yapmaktadırlar. Bu okulların İşletmelerde Mesleki Eğitim faaliyetlerinin 1 Eylül’e kadar durdurulması yerine 2’şer ya da 3’er aylık periyotlarla salgının seyrine göre durdurulması daha isabetli olurdu.

Kararı öğretmenler açısından değerlendirecek olursak;

Öğretmenlerin ek ders ücretleri önceki karar sonrasında fazla değişiklik göstermedi fakat bu kararlar özellikle Meslek Dersi Öğretmenleri için ciddi maddi kayıplara neden olacaktır. Zira “İşletmelerde Mesleki Eğitim”’in rutin müfredat kapsamında yürütülmek durumunda olan ders görevi dışında kabul edilmesi ve durdurulmasıyla beraber Meslek Dersi Öğretmenleri ciddi oranda ek ders ücreti kaybı yaşayacaktır.

Bu maddi kayıp için (yaşadığımız olağanüstü durum göz önüne alındığında) öğretmenlerimizin anlayış göstermesi beklenebilir. Birçok meslektaşımızın bu anlayışta olacağı ilerleyen zamanda görülecektir.

Öte yandan maddi hesaplarını çok az toleransla yapan meslektaşlarımızın sıkıntı yaşayacağı da bir gerçektir. Özellikle Mesleki Eğitim Merkezlerinde görev yapan meslek dersi öğretmenlerinin ek ders ücretleri neredeyse tamamen kesilmiş olacaktır.

Öğretmenlerimiz için zaten bütçede ayrılmış olan ek ders ödemelerinin ilave bir bütçe yükü getirmesi söz konusu değildir. Ülkemizin bu süreçte maddi sıkıntı yaşadığını ve öngörülmüş olan öğretmen ek ders ödemelerini yapamayacağını düşünmek başlı başına gaflettir ve bu virüsten daha tehlikelidir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.