Öğretmenler Seminerlerini Memleketlerinde Yapabilecek Mi?

Öğretmenler Seminerlerini Memleketlerinde Yapabilecek Mi?

Kamuajans.com - Birkaç gündür siteniz kamuajans tarafından gündeme getirilen ve öğretmenlerin 1-9 eylül tarihleri arasında yapmaları gereken dönem başı zorunlu mesleki eğitim çalışmaları (seminer dönemi) ile ilgili soruna sendikalar da duyarsız kalmadı. Dün Türk Eğitim Sen bugün de Eğitim Bir Sen Milli Eğitim Bakanlığına başvuruda bulundu. Bilindiği üzere dönem başı seminer çalışmalarının bir hafta sonrasında kurban bayramı tatili gelmekte ve bu durum da öğretmenler için hem fiziki hem de ekonomik bir yük o

  Eğitim-Bir-Sen'de Milli Eğitim Bakanlığı’na başvuruda bulunarak, öğretmenlerin, 2016-2017 eğitim öğretim yılı dönem başında gerçekleştirecekleri seminer çalışmalarını, istemleri halinde yaz tatillerini geçirdikleri adreslerde, ikametlerine en yakın hizmet içi eğitimin verildiği mahalde ya da memleketlerinde yapabilmelerine imkân sağlanması hususunda adım atılmasını istedi. 

Eğitim Bir Sen, Milli Eğitim Bakanlığına yazdığı yazıda 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanununun 43. maddesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 98. maddesi gereği öğretmenlerin dönem başında ve sonunda katılmaları zorunlu olana mesleki çalışmaları (seminerleri) , görevli oldukları okul ve kurumlarda ya da yaz tatillerinde ikamet ettikleri yerlerde veya memleketlerinde yapabileceklerine dair geçmiş yıllarda uygulamalar yapılmıştı.

Bu yöndeki geçmiş dönem uygulamalarının uygulamada birliğin sağlanması, çalışanlar arasında eşitlik ve işbarışının tesisi ve öğretmen motivasyonunun artışı noktasında olumlu sonuçlar doğurduğuna şüphe yoktur. 

Bu itibarla öğretmenlerin 2016-2017eğitim öğretim yılı dönem başında gerçekleştirecekleri seminer çalışmalarını, istemeleri halinde yaz tatillerini geçirdikleri adreslerde, ikametlerine en yakın hizmet içi eğitimin verildiği mahalde ya da memleketlerinde yapabilmelerine imkan sağlanması hususunda gereğinin yapılarak neticeden sendikamıza bilgi verilmesi konusunda gereğini arz ederiz. demektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.