Öğretmen maaşından ne kadar gelir vergisi kesilecek?

Öğretmen maaşından ne kadar gelir vergisi kesilecek?

Öğretmen maaşından ne kadar gelir vergisi kesilecek?

Öğretmenlerin gelir vergisi kesintisi ne kadar olacak? Yüksen enflasyon nedeni ile maaşları yapılan zamlar vergi dilimiyle erime riski ile karşı karşıya. İşçi, memur tüm çalışanların maaşlarından alınan gelir verdisinde dilimlerin değişmemesi çalışanların alım gücü düşük olan maaşlarını iyiden iyiye zorlayacak. Asgari ücret tutrarında bir miktar vergi dışı bırakılmıştı. Ancak maaş artışları ile bu muafiyetin de etkisi erken kayboldu. Vergi dilimi öğretmenleri de erken kesinti ile karşı karşıya birakıyor.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay geçen hafta yüksek vergi dilimine yıl içerisinde daha erken girilmesi nedeniyle gelir vergisi tarife basamakları ve oranlarında işçiler lehine düzenleme yapılmasını talep etmişt.

Ancak kayıp 12 bin TL brüt maaşla anlaşmış olanlar için çok daha yüksek olacak. Ocak ayındaki 9 bin 254 TL net maaş devam ettirilebilse 111 bin TL yıllık gelir elde edilecekti. Ancak aralık ayına gelindiğinde maaş 8 bin 504 TLye düştüğü için yıllık gelir yaklaşık 6 bin lira altında 105 bin lira dolayında gerçekleşecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.