Memur Öğretmenlere Pazartesi Müjde Geliyor Mu?

Memur Öğretmenlere Pazartesi Müjde Geliyor Mu?

Kamuajans.com - MEB, bir yandan tüm okullarda tam gün eğitim-öğretime geçmeye hazırlanıyor. Bu yeni öğretmen ihtiyacı demektir.Diğer açıdan ise; 15.07.2016 sonrası yaşananlar sonucunda Olağanüstü Hal döneminde görevden uzaklaştırılanlar, meslekten ihraç edilenler, lisansı iptal edilip özel sektörde bile çalışamayacaklar ve malum yapının okullarının öğrencileriyle MEB’e geçmesiyle binlerce öğretmen açığı oluşması da net bir gerçektir. Bu çerçevede MEB sorunun çözümünde bugüne kadar değişik uygulamaları hayat

Kamuajans.com - Yetkililerin verimli personel rejimini de göz önünde bulundurarak devlet memurluğuna atanmış, kamu kurumlarında halen görev yapan, öğretmenlik mesleğine atanma yeterliliğine sahip şehit- gazi yakınlarına bir defaya mahsus olmak üzere öğretmenliğe atanma hakkı verileceğine dair açıklamanın MEB tarafından 24.10.2016 pazartesi günü yapılacağı çeşitli haber kaynaklarınca belirtiliyor.<br />

<br />

Örneğin,

<br />

1) Özel eğitim-öğretim kurumlarındaki 5000 öğretmen 1 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 674 sayılı KHK ile KPSS'siz ÖABT'siz devlet öğretmenliği kadrolarına Ekim2016’da atanmıştır!

<br />

2) KPSS ile atanmadıkları halde üniversitelerin araştırma-öğretim görevlileri ve okutman kadrolarından MEB öğretmen kadrolarına kurumlar arası geçişle KPSSsiz, ÖABTsiz alım sürdürülecektir!

<br />

3) Engelliler için ÖABTsiz E-KPSS ile öğretmen alım uygulaması vardır.

<br />

4) KPSS ve ÖABT şartı olmadan “28 Şubat Mağduru” olarak adlandırılanlar için MEB öğretmen kadrolarına alımlar ve memuriyetten geçişler dilekçeyle yapılmıştır.

<br />

5) Milli sporcuların MEBe öğretmen olarak KPSSsiz ve ÖABTsiz, alımı devam ettirilecektir. MEB'in sıradaki uygulamasının ise aslında öğretmen olan ama devlette masa başı memurluk yapan kamu personelini yani memuröğretmenleri daha verimli olacakları asıl işleri öğretmenliğe döndürmeye ilişkin olacağı yönündedir.

<br />

Zira memuröğretmenlere dair haberler, çeşitli yazılı basında, sanal internet medyasında, bazı televizyon haber bültenlerinde uzun süreden beri yoğun bir şekilde yer almaktadır. Özellikle yalanlanmamış bu haberler önde gelen kamu-memur-eğitim-haber sitelerinde ve ajanslarında sık sık yayınlanmaktadır. Öğretmenlik mesleğine atanma yeterliliğine sahip şehit ve gazi yakınlarının kamu kurumlarındaki memur kadrolarının hizmet sürelerine bağlı olarak devlet öğretmenliğine aktarılacak olması; yine hemen öncesinde geçtiğimiz günlerde (Ekim 2016) KPSS ile memurluk kazanmamış ama devlette öğretmen kadrosu verilen 5000 dershaneci meslektaşları göz önüne alındığında öğretmenlik kriterlerini sahip KPSSli kamu personelinin gerçek işleri öğretmenliğe geçirilmeleri Devlet için de oldukça rasyonel bir çözüm olacaktır.

<br />

Devletin zaten maaş ödediği Memuröğretmenlerin görevli olmaları gereken yerleri; sınıflarda, okullarda, kara tahta, akıllı tahta başlarında çalışarak, yapmak istedikleri gerçek mesleklerinin ait olduğu MEB'in devlet okullarındaki eğitim hizmetleri sınıfındaki öğretmen kadroları olmalıdır. Öğretmenlik yapma koşullarını yerine getiren ama çoğunluğu zamanında verimsiz istihdam sonucu masa başı işlerde körelmeye başlayan kamuda öğretmenlik dışı memurlukta unutulmuş devletin gizli,yerli,milli hazinesi memuröğretmenlerin eğitim-öğretim sistemimize kazandırılması öngörülerimize göre çok uzun sürmeyecektir.

<br />

Muhtemelen 24 Kasımdan önce hükümet, bütçeye ek yük getirmeden öğretmen açığının bir kısmını daha, gayet zeki ve rasyonel bir hamleyle öğretmenlik yapma hakları bulunan, idari-iş deneyimi yüksek, devlet tecrübesi ve devlet terbiyesi yerinde, halkla ilişkiler yönünde yoğun kazanımlara sahip güvenilir ve verimli kamu personeliyle yani memuröğretmenlerle masrafsızca, kapatacaktır. Şunu da vurgulamalıyız ki ülkemiz zor günlerden geçerken asıl işleri öğretmenlik olan memuröğretmenlerin MEB'in olası bu "Milli Eğitimin neferi olun!" çağrısına kurdukları aile düzelerini elbette alt üst etmeden fedakarca yüksek oranda olumlu yanıt vermelidirler. Bununla birlikte MEB de bu fedakar ve özverili kamu personelinden (memuröğretmenler) isteyenleri halen görevli oldukları illerde ve ilçelerde aile birlikleri korunarak, zorunlu hizmetsiz, devlet dairelerinden devlet okullarına eğitim hizmetleri sınıfında öğretmen unvanıyla bünyesine katma hassasiyetini gösterecektir. <br />

<br />

<a href="http://kamuexpress.com/">kamuexpress.com</a>

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.