Kadem Özbay'dan uzman öğretmenlik sınavı açıklaması

Kadem Özbay'dan uzman öğretmenlik sınavı açıklaması

Uzman öğretmenlik, başöğretmenlik ve öğretmenlik kariyer basamaklarını düzenleyen Öğretmenlik Meslek Kanunu eleştirilerin odağında yer almaya devam ediyor. Uzman öğretmenlik sınavının kaldırılmasına yönelik etkinlikler ve açıklamalar devam ederken bir açıklama da Eğitim-İş Sendikası Başkanı Kadem Özbay tarafından yapıldı. Çıkartılan Öğretmenlik Meslek Kanunu ve öğretmenlik kariyer basamaklarına ilişkin önemli açıklamanın detayları şöyle:

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile düzenlenen Öğremtenlik Kariyer Basamakları kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen ve öğretmenlerin yaz tatilini alan video eğitimlerinin ardından öğretmenlerin uzman öğremtenlik ve başöğretmenlişk sınavına tabi tutulacak olmalarına tepkiler devam ediyor. Önemli bir açıklama da Eğitim iş Başkanı Kadem Özbay tarafından yapıldı.

Sosyal medyada ve özellikle sitemizin öncülüğünde haber sitelerinde devam eden kampanyalarla uzman ve başöğretmenlik sınavının iptali yönğnde haberler gündemde yer almaya devam ederken, Özbaydan önemli bir açıklama daha geldi. İşte o açıklamanın detayları:

Eğitim-İş Sendikası Başkanı Kadem Özbay uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavı ile Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili şu açıklamaları yaptı:

İlgili yasalar öğretmenlik için bir uzman mesleğidir derken söz konusu meslek kanunu uzmanlığı yeni koşullara tabi tutarak çelişki yaratmaktadır" 

"İTİBARIMIZA ZARAR"

“Uzmanlık Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı gibi 500 sayfaya yakın 12 ayrı uzmanlık gerektiren konuları ezberleyerek olmaz. 12 uzmanın anlattığı ve bir yıla yayılması gereken konuların hepsini su gibi ezberleyip üç ayda sınava girmemizi bekliyorlar. Ben bu kitabı ezberleyince sınıfta oturmayan öğrenciyi oturtabilecek miyim?” dedi. “Uzmanlık sınıfta uygulamayla olur” diyen öğretmen, “Başöğretmenlik, ünvan olarak Atatürk’e ait olmalıdır” diye konuştu. Başka bir öğretmen de  “Meslekte geçirdiğim bunca yıl, hep tecrübeli öğretmenlerimi örnek alıp onlara danıştım. Fikirlerini dikkate alıp onların yolundan gittim. Hâlâ böyle yapıyorum. Branşımda her zaman yeniliklere açığım. Kendimi geliştirmek için eğitimlere katıldım. Artık emekliliğim de yaklaştı. Şimdi ben bu bilgi birkimim ve tecrübemle uzmanlığı hak etmiyor muyum?”

"ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU DEFOLU"

“İlgili yasalar öğretmenlik için bir uzman mesleğidir derken söz konusu meslek kanunu uzmanlığı yeni koşullara tabi tutarak çelişki yaratmaktadır. Çalışma yaşamında adaletin olmazsa olmazı olan eşit işe eşit ücret ilkesi de bu kanunla katledilmek istenmektedir. Öğretmenler zaten fakültelerinde alanlarına göre eğitim almaktadır. Bir matematik öğretmeni, ilgili fakülteden mezun olduğunda zaten uzmandır ve uzmanlık belgesi de elindeki diplomadır. Şimdi bu öğretmenlere “Gel bakalım ne kadar uzmansın. Haklarını ve sıfatını ona göre tekrar değerlendireceğiz” demenin akılla da vicdanla da yan yana gelir tarafı yoktur. Bu ülkenin tek bir Başöğretmeni varken bu kanunda tariflenen kariyer basamaklarından birine ‘başöğretmen’ adı verilmesi de kanunun diğer bir büyük defosudur.”

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.