Diplomaya Yönelik Alan Değişikliği Yapılmadıkça Norm Fazlası Öğretmen Sorunu Çözülemeyecektir

Diplomaya Yönelik Alan Değişikliği Yapılmadıkça Norm Fazlası Öğretmen Sorunu Çözülemeyecektir

Kamuajans.com - Milli Eğitim Bakanlığı 3 Yıldır Diplomaya yönelik alan değişikliği yapmadığı için norm fazlası öğretmen sorunu içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Normlar güncellenmeye başladı normlar güncellenince norm fazlası öğretmen sayısı daha da artacaktır. Birçok branş ta norm fazlası eritilebilir çünkü norm fazlası olduğu gibi norm açığı da bulunmaktadır.

Kamuajans.com - Örnek verecek olursak Matematik branşında 1.000 öğretmen norm fazlası ise matematik öğretmeni açığı 6.000 dir dolayısıyla norm fazlası öğretmen atamasıyla  Matematik öğretmeni norm fazlası sorununu kolaylıkla çözebilir. Sınıf öğretmenliği branşında durum daha da farklı çünkü 4+4+4 ün ilk öğrencileri ilkokuldan mezun oldu.

2012 yılında yaş düştüğü için ilkokul öğrenci sayılarında büyük artış olmuştu bu nedenden dolayı 2012 de ilkokul 1.sınıf şube sayıları her zamankinin 2 katı kadar oldu ve o öğrenciler bu yıl mezun oldu. Dolayısıyla normlar güncellenince 20 bin sınıf öğretmeni norm fazlası olacak. Ülke genelinde meslekten ihraç edilenleri hesaba kattığımız halde sınıf öğretmeni açığı şuan 10 bin civarındadır. Milli Eğitim Bakanlığı norm fazlası atamayla ve resen atamayla sınıf öğretmenliği branşında norm fazlası sorununu çözemeyecektir. Kaldıki Resen atamalara hemen dava açılıyor ve bu açılan davaların geneli kazanılıyor.

Norm fazlası öğretmen sorununun tek çözümü diplomaya yönelik alan değişikliğidir başka çözüm yoktur. Özellikle sınıf öğretmenliği branşında norm fazlası öğretmen sorunu diplomaya yönelik alan değişikliği yapılmadıkça çözülemeyecektir. Milli Eğitim Bakanlığı Normlar güncellenince durumun ciddiyetini daha da anlayacaktır. Bu nedenle son bir defa diplomaya yönelik alan değişikliği yapılmalıdır.  

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.