CHP'den Tekli Eğitim Açıklaması

CHP'den Tekli Eğitim Açıklaması

KamuAjans.Com-CHP Milli Eğitim Komisyonu Üyesi Gaye Usluer, iktidarın “2019’da tekli eğitime geçilecek” açıklamasını SÖZCÜ’ye şöyle değerlendirdi: 14 yıldır söylüyorlar ama yatırım yapmıyorlar...

 CHP Milli Eğitim komisyonu Üyesi ve sözcüsü Prof. Dr. Gaye Usluer, eğitimde sorunların giderek büyüdüğünü öne sürdü, okullarda tekli öğretime geçileceğini iddiasının da gerçeği yansıtmadığını söyledi. Usluer, sınıf mevcutlarının 30'a indirilebilmesi ve tekli eğitime geçileceğinin AKP tarafından 14 yıldır dile getirilmesine rağmen, bunun gerçekleştirilemediğini, şimdi de 2019'de tekli eğitime geçileceğini belirtiyorlar. Gerçeği söylemiyorlar” dedi.

Eğitimde akıl almaz olaylar yaşandığını, bunun her alanda kendini gösterdiğini öne süren Gaye Usluer, SÖZCÜ'nün sorularını şöyle cevaplandırdı:

“FETHULLAHÇI KADROLARLA İŞBİRLİĞİ”

Milli Eğitim Bakanlığı'nda oluşturulan komisyona yazdırılan ya da özel sektör tarafından yazdırılıp ders kitabı olarak kabul edilenlerden 58'inde Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) bağlantılı yazarlar ya da yayınevleri olduğu anlaşıldığı gerekçesiyle bu kitapların dağıtılmadığı belirtildi. Bu durum, hükümetin yıllardır Fethullahçı kadrolarla birlikte olduğunu da ortaya koyuyor. Zamanında önlem almayan bakanlık, şimdi o kitapları imha ettirip milyonlarca liralık harcamayla yeni kitap bastırıyor. Kitapların ne zaman dağıtılacağı da hala belli değil.

SORULARI KİM HAZIRLIYOR?

Öğretmen alımıyla ilgili olarak 498 komisyon oluşturulmuş. Komisyon tamamen bu iktidar döneminde göreve getirilmiş kişilerden oluşuyor. Mülakatta çok garip sorular yöneltiliyor. Bu durumda soruları hazırlayanların yetkinliği tartışılır. Hatta böyle garip sorular yöneltenlerin öğretmenliğinden bile şüphe edilir. Rahatsız edici, farklı yorumlara yol açıcı ifadeler karşısında adaylar ne söyleyeceklerini şaşırıyor.

YILLARDIR SÖYLÜYORLAR

Tam gün eğitime 2019 yılında geçileceğini Başbakan açıkladı. Oysa, benzer açıklamalar AKP'nin iktidara geldiği tarihten bu yana yapılıyor. Bırakın tekli eğitime geçilmesini, sınıf mevcutlarının 30'a çekilmesini, sınıf mevcutları giderek arttığı gibi tekli öğretime geçilebilmesi için gerekli yatırımlar da yapılmıyor.

İstanbul için 30 bin derslik gerekiyor. Zamanında okul yeri olarak ayrılan yerler elden çıkarıldığı için şimdi okul yapacak arsa bulunamıyor. Bir okulun maliyeti 4 milyon lira ise arsanın değeri 10 milyon lira. Okul sorunu göç alan illerde daha fazla. Bunlar arasında Şanlıurfa, Adana, Diyarbakır, Van, Batman öne çıkıyor. Bakanlık zamanında yatırım planlarını yapmış olsaydı, şu an tekli öğretime geçilebilirdi. Ancak 14 yıldır tekli öğretime geçileceği söylenmesine rağmen bu bir türlü gerçekleştirilmedi şimdi de 2019'a ertelendi. Bu tamamen uyutma taktiği.

YAZ-BOZA DEVAM

Anadolu liselerinin hazırlık sınıfı vardı ve öğrenciler burada bir yıl yabancı dille eğitim yapıyordu. Bu uygulama AKP döneminde kaldırıldı. Şimdi yeniden 5. Sınıfta bir yıl yabancı dille öğretime geçilmesi planlanıyor. Yani AKP döneminde eğitimde yap-boz sistemi uygulanıyor. Okullarda bugün huzur kalmadı. Veliler her yıl farklı bir sistemle karşılaşıyor.

TORPİLLİLER SINIFI

‘Proje okul' olarak belirlenen köklü okullarda şimdi de ‘torpilliler sınıfı' açılıyor. Okul yönetimi, istediği öğrenciyi ortaokula alacak ve bunlar için özel sınıf oluşturacak. Bu öğrenciler o okulun öğrencisi olduğu için Ortaöğretime Geçiş sınavına girmeden o liselere direkt geçiş yapmış olacak. Böylece, okul yönetimi üzerinde etkili olan AKP'lilerin çocukları sınavsız proje okullara yerleştirilmiş olacak.

ÖMÜR BOYU DİPLOMATİK PASAPORT

Yurt dışında okullar açılmasıyla ilgili olarak kurulan Maarif Vakfı'na AKP'li kadrolar yerleştirildi. Devlet memurluğunda emeklilik yaşı 65, öğretim üyelerinde 67 olmasına rağmen, Maarif Vakfı yöneticileri 72 yaşına kadar çalışabilecek. Milletvekillerine verilen diplomatik pasaportlar, milletvekilliği döneminde kullanılabilirken, Maarif Vakfı yöneticileri, görevleri bittikten sonra da ömür boyu diplomatik pasaport kullanabilecek. Bunların maaşları da Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek.

HEPSİ İMAM HATİP OLDU

FETÖ bağlantılı bin civarındaki okuldan bazıları devlet okulu olarak açıldı. Bunların yüzde 80'i imam hatip lisesi oldu. İhtiyaç olmamasına rağmen o yöredeki okulları imam hatip lisesi olarak açıp öğrencilerin imam hatip liselerine kayıt yaptırmalarını sağlamaya çalıştılar. İhtiyaç olmamasına rağmen yeni imam hatip liseleri açılırken, Diyanet İşleri Başkanlığı da Reyyan Ana Okulları açtı. 4-6 yaş grubundaki çocuklara Arapça,. Kur'an-ı Kerim, Değerler Eğitimi verilecek. Diyanetin bu görevi mi?

İHRAÇ EDİLENLERE DİKKAT

Üniversitelerde, okullarda açığa alınmalar ve ihraçları da CHP Kriz Masası olarak yakından izliyoruz. Üniversitelerde daha çok sosyal demokrat ve Alevi kökenli öğretim üyelerinin açığa alındığını ya da ihraç edildiğini gördük. Rektörler seçiminde AKP'nin adaylarına oy veren FETÖ'cülerin bile koruma altına alındığı ortaya çıktı.”

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.