30 Nisan Sonrası İçin Senaryolar Nedir?

30 Nisan Sonrası İçin Senaryolar Nedir?

CNN Türk ekranlarında Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmen sayısı ve eğitim sistemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

''30 Nisan'a kadar ara verildiğini söylemiştiniz. Sonrası için senaryolar nedir?'' sorusuna Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ''Biz hep başından beri şunu söyledik. Bu küresel bir sorun. Çözümü de bilimsel metotlarla ortaya çıkabilir. Saat saat gün gün yayılım haritalarını inceleyerek karar verilmesini gerekli kılıyor. Hem dünyaya hem Bilim Kurulu'nun önerilerine bakalım. 30 Nisan kararı Bilim Kurulu'ndan mutabakatla çıktı. Problemimiz yok. Giderek ve öğrenerek, biz de öğreniyoruz. 30 Nisan sonrasında da diyelim ki Bilim Kurulu tavsiyesiyle okulları açtık. Diyelim ki açmadık. Biz bunun devamını yapabiliriz. Bütün mevzuat okullar açık gibi düzenlendiği için o altyapının da buna uygun yapılması gerekiyor. Onun altyapısını da hazırladık. Eylül ayı geçtiğimiz eylül aylarından nasıl değişik olacak. Cumartesi günü ders olacak mı? Bunların hepsi olabilecekmiş gibi davranarak bunların finansmanını, yüz yüze eğitim ihtiyacını hepsini yeniden organize ettik. Finansman sorunu yok.'' dedi.

''Öğretmen sayısında problem var mı?'' sorusuna Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ''Onda da yok. 125 bin öğretmenimize bilişim becerilerini geliştirme konusunda uluslararası internet altyapısını kullanarak eğitim yapıyoruz.'' dedi.

''Ara 30 Nisan'a kadar dediniz. Ne kadar sürebilir konusunda B ve C planları için ne diyebilirsiniz?'' sorusuna Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ''Diyelim ki B planı 30 Nisan'da açılmazsa ne yapacağız. Açılmazsa öğretmen eğitimi ile ilgili düzenlememiz gelişerek. Uzaktan eğitim güçlendiriliyor.'' dedi.

''Eğitim sisteminde değişikliğe kapı aralar mı?'' sorusuna Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ''Eğitimin sınıfların dışına taşması konusunda eğilim var dünyada. Bir öğrencinin bir dersi sınıfta alması gerekmiyor. Diyelim ki öğretmenler için de uluslararası sertifika almak. Dünya eğitimde başka bir yere gidiyor eğitimde. Kütlesel olarak ilk defa oluyor. Dijital programlar da karnelerde yer alacak.'' dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.