Diyanet'in bütçesi herkesi şaşkına çevirdi! Gözler 13 Milyar 39 Milyon TL'lik harcamaya çevrildi.

Diyanet'in bütçesi herkesi şaşkına çevirdi! Gözler 13 Milyar 39 Milyon TL'lik harcamaya çevrildi.

Sayıştay Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2021 yılı harcama sayılarını ortaya çıkardı. Rekor bütçe belli oldu... 13 Milyar 39 Milyon TL harcama yaptığı tespit edildi.

10.6 MİLYAR LİRASI PERSONEL GİDERLERİ

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, Sayıştay’ın Diyanet’e ilişkin 2021 raporunda, kurumun harcamaları dikkat çekti. Merkez teşkilatında 1433, taşra teşkilatında 126 bin 395 ve yurtdışı teşkilatında 423 olmak üzere toplam 128 bin 251 personeli bulunan Diyanet, 2021’de toplam 13 milyar 39 milyon lira harcama yaptı. Bu harcamanın 10.6 milyar lirası, personel giderlerinden oluştu. Böylece Diyanet, harcamasının yüzde 81.27’sini personel giderlerine harcadı.

EKSİKLER GİDERİLMEDİ

Raporda, “temini veya tamamlanması belli bir süreyi gerektiren bazı mal alımları ve yapım işlerinin sözleşmeye bağlanmadığı” yönündeki bulgu da dikkat çekti. Konuya ilişkin “İdare ile yapılan görüşmelerde ilgili birimlerin uyarıldığı ve konuya daha fazla dikkat edileceği belirtilmiştir” denildi. Öte yandan, 2020 raporunda eksiklik olarak tespit edilen beş unsurun hiçbirinin düzeltilmemesi ve aynı sorunların devam ediyor olması da raporda yer aldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.